Wicepremier Morawiecki: "Już za 2-3 lata ponad tysiąc autobusów elektrycznych w miastach"

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już za dwa, trzy lata po polskich miastach będzie się poruszać ponad tysiąc autobusów elektrycznych w ramach transportu publicznego. To komentarz po prezentacji raportu na temat działającego w Polsce przemysłu motoryzacyjnego.

Podczas spotkania Morawiecki skomentował program rozwoju elektromobilności: "Zarysowaliśmy sobie z ministrem Tchórzewskim perspektywę 10 lat, żeby promować elektromobilność i autobusy elektryczne. Mamy już podpisane umowy z kilkudziesięcioma samorządami na wymianę floty autobusowej. Za dwa-trzy lata będziemy już mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych, jeżdżących po polskich miastach w ramach transportu publicznego".

Następnie dodał, że jesteśmy na dobrej drodze w kwestii elektrycznych aut osobowych, a cel zakładany na 2025 rok może zostać zrealizowany. "Dwa lata temu temat nie istniał, rok temu go zarysowaliśmy, za rok-dwa będziemy mieli coraz więcej komponentów do produkcji samochodów elektrycznych tutaj w Polsce" - Morawiecki odniósł się do programu elektromobilności, który zakłada, że za osiem lat po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych, a do tego nastąpi mocny rozwój sieci elektroenergetycznych.

Wicepremier dodał też, że Polska przyciąga największych inwestorów elektromobilności z całego świata. W Polsce powstanie, a właściwie już jest, największa fabryka produkująca baterie litowo-jonowe. Chodzi o inwestycję w Biskupicach pod Wrocławiem, która jest realizowana przez koreański koncern LG.

Program elektromobilności składa się z trzech faz. Pierwsza - do 2018 roku - zakłada przyjęcie ustawy o elektromobilności oraz koncentracji finansowania publicznego. Projekt jest już po konsultacjach publicznych. Druga faza została zaplanowana na lata 2019-2020 i zakłada budowę infrastruktury oraz komercjalizację badań w tym obszarze. W latach 2020-2025 nastąpi stopniowe dojrzewanie na rynku elektromobilności wraz ze stopniowym wycofywaniem elementów wsparcia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.