Nowe Audi A8 będzie naszpikowane technologiami. Zapowiada się świetnie!

Coraz bliżej do premiery nowego Audi A8, dlatego producent z Ingolstadt cały czas podgrzewa atmosferę. Kilka dni temu Niemcy zaprezentowali nową funkcjonalność topowej limuzyny - zdalne parkowanie przy użyciu kluczyka.

Podobne rozwiązanie zastosowało BMW w nowej Serii 7, a więc Audi nie chciało pozostawać w tyle w kwestii autonomicznej jazdy. W sieci pojawił się filmik, który prezentuje kawałek wnętrza nowego A8 oraz wspomnianą funkcję.

Zanim przejdziemy do samego rozwiązania, warto zerknąć na nową kierownicę i deskę rozdzielczą, które odróżniają się od dotychczasowego modelu. Uwagę zwracają aluminiowe akcenty na boczkach drzwi oraz chromowane klamki i drewniane wykończenie.

Jedną z nowości w A8 będzie zapowiadana od dłuższego czasu elektryczna rewolucja. Czwarta generacja A8 będzie standardowo wyposażona w instalację pracującą pod napięciem 48 V. Wszystkie egzemplarze będą wyposażone w system mild hybrid wykorzystujący napędzany paskiem alternator pełniący rolę rozrusznika (BAS). Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. Ponadto w zakresie prędkości od 55 do 160 km/h elektronika będzie mogła odłączyć nawet na 40 sekund jednostkę napędową korzystając z funkcji żeglowania. Ponowne uruchomienie silnika po wciśnięciu pedału gazu będzie praktycznie niezauważalne, właśnie dzięki rozrusznikowi BAS.

Inżynierowie z Ingolstadt udoskonalili działanie systemu start&stop, którzy przyda się podczas jazdy w korkach. Zintegrowany z czujnikami aktywnego tempomatu będzie uruchamiał silnik w momencie, gdy samochód stojący przed nami ruszy, zanim zdążymy zdjąć nogę z hamulca. Energia potrzebna do zasilania dodatkowego rozrusznika będzie magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych umieszczonych pod podłogą bagażnika.

Audi Mild HybridAudi Mild Hybrid fot. Audi

Wygląd zewnętrzny nowego Audi A8 jest na razie tajemnicą, ale podpowiedzi w tej kwestii można szukać w studium koncepcyjnym Prologue zaprezentowanym jakiś czas temu. Oficjalna prezentacja nowego Audi A8 odbędzie się 11 lipca podczas specjalnego eventu w Barcelonie.

Więcej o: