Fisker EMotion, czyli krok w przyszłość. To elektryczne auto zwiastuje nową jakość

160 kilometrów zasięgu po zaledwie 9 minutach ładowania. Legenda branży motoryzacyjnej - Henrik Fisker, zamierza powalczyć o klientów z Teslą. Premiera elektrycznego EMotion już 17 sierpnia. Pierwsze auta wyjadą na ulice jednak dopiero w 2019.

Fisker to bardzo rozpoznawalna postać w motoryzacji. Odpowiadał za projekty Astona Martina Vantage i DB9. Współpracował też z Fordem i BMW. Później stworzył własny hybrydowy model Karma, ale szczęście mu nie dopisało. Dostawę 338 samochodów zniszczył huragan Sandy.

Krok w przyszłość

Henrik Fisker zamierza konkurować z Teslą, choć EMotion bazuje na innej technologii. Zamiast tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych, do magazynowania i oddawania energii wykorzystuje hybrydowy superkondensator. Dzięki temu, po zaledwie 9 minutach ładowania zasięg auta wyniesie 160 kilometrów. Pełny zapas umożliwili przejechanie w optymalnych warunkach nawet 650 km. To sprawi, że możliwe stanie się pokonywanie długich odcinków i wykorzystywanie „elektryków” do codziennej eksploatacji w trasie. Technologia wymaga jednak dopracowania i wdrożenia do seryjnej produkcji, a to może potrwać.

Wygląd auta nawiązuje do Tesli i został podyktowany możliwie najmniejszymi oporami powietrza. Karoseria ma być wykonana między innymi z aluminium i włókna węglowego. Obok imponującego zasięgu, na uznanie zasługuje też deklarowana przez Fiskera prędkość maksymalna – 260 km/h.

Technologia musi kosztować

Orientacyjna cena EMotion wynosi 130 tysięcy dolarów. Klienci mogą składać zamówienia i wpłacać zaliczki od 30 czerwca. Początek produkcji nastąpi dopiero w 2019. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a Henrik Fisker wreszcie dopnie swego, pierwsze egzemplarze wyjadą na drogi już za dwa lata, a Tesla zyska tym samym poważnego konkurenta w wyścigu o dominację w segmencie pojazdów elektrycznych.

Czy Twoim zdaniem Fisker EMotion okaże się sukcesem?
Więcej o:
Komentarze (7)
Fisker EMotion, czyli krok w przyszłość. To elektryczne auto zwiastuje nową jakość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Obsv

  Oceniono 13 razy 13

  ... jaki to stolik zostal "wywrocony"?
  Zdaje sie, ze ta redakcja zaczyna reprezentowac poziom szkoly podstawowej.

 • Gość: vito

  Oceniono 7 razy 5

  wyjadą na drogi już za dwa lata, a Tesla zyska tym samym poważnego konkurenta w wyścigu o dominację w segmencie pojazdów
  Ludzie z redakcji,po co wypsujecie te głupoty ??? JAKI konkurent?? Za 2 lata Tesla będzie już produkować w nowej fabryce 500 000 samochodow rocznie za 1/3 cdeny Fiskara.NIE da się isc na skroty ,wie już i o tym Morawiecki,ktorego sen o milionie aut elektrycznych w Polsce wlasnei się skonczyl.

 • c4r

  Oceniono 5 razy 5

  Ten samochód nie istnieje. Może kiedyś będzie a może nie... na razie to tylko fantazje...

 • hiszpan25

  Oceniono 5 razy 5

  wyglad a zwlaszcza proporcje znacznie lepsze niz poprzedniego Fiskera (Karma). Co do zasiegu I czasu ladowania jak zwykle mam spore watpliwosci patrzac na dane realne juz produkowanych aut elektrycznych. Przy tej cenie (130.000$) pewnie w Europie wielu Fiskerow nie zobaczymy...

 • Gość: Plum

  Oceniono 4 razy 4

  I proszę bardzo - myk, myk, magiczne odświeżenie "artykułu" z usunięciem wszelkich krytycznych komentarzy. Gimboportal w pełnej krasie.

 • newpatric

  Oceniono 2 razy 0

  To nie jest konkurent Tesli, raczej konkurent w segmencie samochodów sportowych - on jest malutki, samochód sportowy dla krasnoludków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX