Seat zapowiada dużego SUV-a i potrzebuje Twojej pomocy

Już na jesieni oferta Seata powiększy się o dużego SUV-a. Hiszpanie właśnie rozpoczęli promocję nowego modelu od bardzo ciekawej akcji marketingowej

Pierwszym SUV-em Seata jest kompaktowa Ateca. Już niedługo dołączy do niego mały crossover Arona. Brat bliźniak Volkswagena T-Roca będzie rywalizował na rynku z Renault Capturem, Peugeotem 2008 i Oplem Mokka X. Jednak to nie koniec ofensywy Seata. Lada chwila zobaczymy bowiem jeszcze innego SUV-a Hiszpanów. Na razie wiemy, że będzie to "duży, siedmiomiejscowy SUV". Auto nie ma jeszcze imienia i Seat postanowił poprosić o pomoc w jego wymyśleniu zwykłych kierowców.

Każdy może zgłosić swoją propozycję w mediach społecznościowych pod hasztagiem #SEATseekingName. Nazwa musi spełniać dwa warunki. Jak przystało na Seata, musi nawiązywać do hiszpańskiej geografii - miasta albo regionu. Drugi z warunków jest bardziej enigmatyczny, ponieważ Hiszpania chcą by nazwa SUV-a wyrażała "wartości marki". I, co oczywiste, musi być łatwa do wypowiedzenia nie tylko przez Hiszpanów.

Swoje propozycje można już zgłaszać. Pierwsza część konkursu zakończy się 22 czerwca. Wtedy to Seat zakończy zbieranie pomysłów kierowców, a cała lista trafi do ekspertów. Ci wybiorą najlepsze propozycje i ogłoszą je podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie, 12 września. Do 25 września będzie otwarte publiczne głosowanie, w którym miłośnicy marki będą mogli wybrać swojego faworyta.

Seat szuka imienia dla SUV-aSeat szuka imienia dla SUV-a fot. Seat

Seat nie zdradza na razie żadnych szczegółów nowego SUV-a, ale tak naprawdę wiemy o nim już prawie wszystko. Największą tajemnicą pozostaje stylistyka, choć - znając koncern VAG - możemy się po prostu spodziewać powiększonej wersji Ateki z delikatnymi zmianami. Technicznie duży Seat nie będzie odbiegał od Skody Kodiaq i Volkswagena Allspace'a. Oznacza to, że będzie miał ok. 4,7 m długości i będzie go można wyposażyć w trzeci rząd siedzeń.

Pod maską oczywiście czterocylindrowe silniki TSI i TDI, parowane z ręczną skrzynią albo dwusprzęgłowym automatem DSG. Standardem będzie napęd na przód, a w wyższych wersjach silnikowych dostępny będzie napęd 4x4. W bliźniaczej Skodzie Kodiaq cennik otwiera 1.4 TSI (125 KM), a na szczycie znalazł się dwulitrowy diesel TDI o mocy 190 KM.

Tak prezentuje się Skoda Kodiaq (na zdjęciu w uterenowionym wydaniu Scout):

Skoda Kodiaq ScoutSkoda Kodiaq Scout fot. Skoda

A tak przedłużony Volkswagen Tiguan, który w zależności od rynku nazywa się albo Tiguan L, albo Tiguan Allspace.

Volkswagen Tiguan AllspaceVolkswagen Tiguan Allspace fot. Volkswagen

Więcej o nowym SUV-ie koncernu powinniśmy się dowiedzieć już niedługo. Seat zacznie wypuszczać pierwsze informacje i zdjęcia-teasery. Oficjalną prezentację zaplanowano prawdopodobnie na jesień i targi we Frankfurcie. Na drogach zobaczymy go w przyszłym roku.

W galerii umieściliśmy wszystkie wspomniane SUV-y oraz zdjęcia konceptu 20v20

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.