Via Carpatia będzie gotowa już w 2025 roku

Już tylko osiem lat dzieli nas od możliwości przejechania odcinka Rzeszów-Białystok trasą ekspresową. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał dokumenty, które pozwolą zrealizować cztery ostatnie odcinki trasy Via Carpatia - o łącznej długości niemal 600 km.

Droga ekspresowa S19 jest podstawową osią szlaku trasy Via Carpatia na terenie Polski. Cztery brakujące odcinki zostaną już niebawem skierowane do realizacji. Chodzi o fragmenty trasy między Lublinem a Lubartowem, odcinek od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa (węzeł Lubartów Północ), odcinek granica województwa podlaskiego (Łosice) granica województwa lubelskiego oraz Korycin–Knyszyn–Dobrzyniewo Duże–Choroszcz wraz z odcinkiem DK nr 65 Sochonie–Dobrzyniewo.

Minister Adamczyk zapowiedział podczas konferencji prasowej, że trasa Via Carpatia będzie gotowa na całym przebiegu w roku 2025. Dodał też, mówiąc ostrożnie, że polski odcinek może być gotowy nawet w 2024 roku. Decyzja oznacza, że rozpoczęcie prac przygotowawczych na odcinkach o długości 178 km będzie kosztować około 6 mld zł.

Zatwierdzone programy inwestycji dla czterech fragmentów S19 oznaczają, że zostanie zapewnione finansowanie prac przygotowawczych, w ramach których powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami do decyzji środowiskowych, a przy okazji zostaną wykonane badania geologiczne. Powstaną też materiały niezbędne do ogłoszenia przetargów w systemie "projektuj i buduj".

Via Carpatia

Trasa Via CarpatiaTrasa Via Carpatia Gazeta Wyborcza

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego, którego celem jest pobudzenie gospodarki Europy Wschodniej, od Bałtyku aż po Morze Egejskie. Na pewno skorzystają z tego potencjału województwa, przez które przebiega trasa. Podczas konferencji minister poinformował, że celem jest wpisanie całego przebiegu tej trasy do sieci bazowej TEN-T, a następnie uzyskanie wsparcia finansowego dla wszystkich, którzy będą realizować tę inwestycję.

Więcej o:
Komentarze (95)
Via Carpatia będzie gotowa już w 2025 roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gość

  Oceniono 63 razy 35

  super drenaż naszego zaplecza dla litewskich portów. Bardzo nam się to opłaca nie ma co.

 • antoniferdynand

  Oceniono 41 razy 25

  Ta droga powinna skończyć się na Białymstoku - dalej powinien być remont dróg kolejowych i kołowych na jakieś 2-3 dekady - wzorowane na remoncie tras transportowych prowadzących do Możejek kiedy rafinerię kupił Orlen. Na kiego grzyba fundujemy sobie za własne pieniądze połączenie pomiędzy Europą Środkową a Kłajpedą - chyba tylko żeby podkopać port w Gdańsku.
  Po tym jak Polacy po 89 roku zostali regularnie wyr...ni na Litwie w ramach reprywatyzacji, a ich rodowe ziemie i majątki na Wileńszczyźnie - jako mienie zamienne zostało zwrócone Litwinom, którzy swoje roszczenia mieli kilkaset km dalej, Polska powinna pomyśleć o jakimś miłym rewanżu!!!

 • poppers68

  Oceniono 20 razy 16

  W latach rządów PIS : 2005-2007 minister Polaczek odpowiedzialny za drogi wybudował nam...6 kilometrów autostrad ( słownie : SZEŚĆ ). Już obecnie robi się szum o to, iż obecne inwestycje nie zostaną dokończone a to dopiero początek.
  Przepraszam ale nie daję wiary w zapewnienia nieudaczników bo tradycją jest kopletne spieprzanie przez tego typu ludzi wszystkiego. Nie widać jak zaczynamy mieć burdel w kraju?
  I nie piszcie co było kiedyś - bo takiego bajzlu nie notowaliśmy praktycznie nigdy, chyba , że w latach pierwszych rządów PIS. Przecież z jakiegoś powodu Polacy podziękowali Kaczyńskim po dwóch latach w 2007,prawda? No to teraz mamy powtórkę x 100....

 • sannaa

  Oceniono 16 razy 12

  To anty-polska droga, pozwoli szybko i tanio omijać polskie porty. Tymczasem zablokowano drogę, która łączy polskie porty z niemieckimi drogami. Wówczas Gdańsk i Gdynia stałyby się realną alternatywą np. dla portu w Hamburgu. W czyim interesie są te decyzje?? Na pewno nie w polskim.

 • niezajetywolny

  Oceniono 17 razy 11

  Nareszcie będzie droga łącząca wszystkich zwolenników pis. Idealna dla przemarszów i parad obrońców terytorialnych

 • saammm

  Oceniono 16 razy 10

  Ha,ha, Via Carpatia łącząca obwód kaliningradzki z Węgrami, porty wschodniego Bałtyku z południem Europy- najważniejsza !!! O trasie północnej łączącej kraje bałtyckie- a przy okazji nasze porty z zachodem- cisza...

 • grajag

  Oceniono 14 razy 10

  Jezuuu, potrzebują ośmiu lat na wybudowanie jednej drogi? Ile kilometrów autostrad i dróg ekspresowych wybudowała PO przez osiem lat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX