Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie. Ten test pokazuje, czym to może grozić

Jak będzie wyglądało auto z 1998 roku po czołowym zderzeniu z nowym samochodem? Nowozelandzcy eksperci do spraw bezpieczeństwa postanowili odpowiedzieć na to pytanie.

Średni wiek samochodów w Polsce wynosi 13 lat. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Pod względem udziału aut 10-letnich i starszych w ogólnej liczbie samochodów wyprzedza nas tylko Litwa. To nie tylko kwestia prestiżu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Co stanie się, gdy czołowo zderzą się auta z 1998 i 2015 roku? Postanowił to sprawdzić nowozelandzki oddział ANCAP, który bada poziom bezpieczeństwa nowych samochodów, przeprowadzając ich testy zderzeniowe. Do testu wybrano najpopularniejsze auto na świecie, czyli Toyotę Corollę (w Polsce Corolla hatchback jest sprzedawana pod nazwą Auris).

 

W Europie testy czołowe przeprowadzane przez organizację Euro NCAP wyglądają nieco inaczej. Samochody zderzają się centralnymi punktami maski. W testach ANCAP sprawdzane jest coś jeszcze - zderzenie czołowe na styku bocznych krawędzi maski i nadkoli, które są znacznie słabiej zabezpieczone przed wypadkiem. I to właśnie takiemu testowi poddano toyoty, rozpędzając je do 64 km/h.

Nie jest niespodzianką, że nowe auto spisało się znacznie lepiej od swojego starszego odpowiednika, ale poziom zniszczeń w corolli z 1998 roku jest zaskakująco wysoki. Wygięty w harmonijkę słupek A, brak ochrony nóg, brak poduszek powietrznych i fruwający we wszystkie strony manekin uświadamiają, jak tragiczny w skutkach mógłby być taki wypadek oraz jak bardzo zwiększył się poziom bezpieczeństwa w autach przez ostatnie 20 lat.

W powyższym teście auta rozpędzono jedynie do 64 km/h, a i tak oddziałuje on na wyobraźnię. Dla kierowców o ciężkiej nodze przypominamy inny test - zderzenie popularnego forda focusa ze ścianą przy prędkości 190 km/h.

 

Polska ciężarówka zachwyciła brytyjskich policjantów i setki innych ludzi. "Niesamowita!"

Więcej o:
Komentarze (151)
Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie. Ten test pokazuje, czym to może grozić
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 80 razy 78

  Mieszkańcy Bieszczad i Beskidu Niskiego, którym zlikwidowano wszystkie linie autobusowe! Pamiętajcie, jak będziecie kupować sobie samochody, żeby mieć czym dojechać do Sanoka i Jasła, kupcie koniecznie nowe. Dla bezpieczeństwa.

 • Gość: humels

  Oceniono 37 razy 33

  to jeszcze niech pokażą test zderzeniowy samochodu 2-4 letniego, zespawanego z dwóch, jakie często są sprowadzane z 13 letnim ale nie spawanym

 • fabricated

  Oceniono 36 razy 22

  Średni wiek auta osobowego w Polsce to raczej 17 lat niż 13. Wystarczy zajrzeć do raportu GUS.
  Pracuję od ponad 20 lat, z pensjami powyżej średniej.. Nigdy nie było mnie stac na nowy samochód. A nie piję, nie palę i na qrwy nie wydaję. Prywatnie jeżdżę prawie 15 letnim samochodem wartym może z 10 tysięcy. Mimo przebiegu pod 300 tysięcy chodzi jak zegarek. Moje służbowe, 4 letnie auto za 90 tysięcy zaczęło rdzewieć przy przebiegu 120 tysięcy, a przy 200 tysiącach tak się sypie, że naprawy kosztują tyle co mój stary wysłuzony prywatny samochód.
  Tyle mniej więcej w kwestii kupowania nowych aut.

 • Gość: Godgod

  Oceniono 22 razy 22

  Hmmm przypomnijmy jeszcze zderzenie nowego pancernej audi a8 z drzewem przy prędkości poniżej 50 ;) bardzo niebezpieczne auto

 • Gość: ASD

  Oceniono 36 razy 22

  Tak to jest, że jakaś głupia organizacja/rząd "bije na alarm" bo w PL jeżdżą niby starymi autami i to ich wina że trupy kupują... po czym za karę nakładają wysoki podatek na stare auta i dziwią się że sytuacja sie nie poprawia.
  Nikt nie wspomniał że najwięcej osób ginie na drogach idąc nieoświetlonym poboczem? Nikt, bo bycie rozjechanym przez nowoczesne auto daje taki sam efekt. Ot logika

 • Andrzej Be

  Oceniono 22 razy 20

  Nie można słuchać tych bzdur,że wszystko w Polsce jest najgorsze.
  Pismakowi tego artykułu polecam wycieczkę m.in.do Chorwacji,Rumuni,Bułgari i innych państw eu i europy w celu sprawdzenia jakimi samochodami jeżdzą tam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX