Koniec z zabieraniem prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny interweniuje

Obowiązujące przepisy przewidują zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą, a senatorowie pracują nad zmianami

Grupa senatorów związanych z Markiem Borowskim zgłosiła interesujący projekt poprawek. Głównym punktem jest wprowadzenie zmian w kwestii karania za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Kierowcy jadący z niedopuszczalną prędkością przez miasto nie będą musieli oddawać dokumentu, jeżeli zrobią to w stanie wyższej konieczności.

Trybunał Konstytucyjny zauważył ten problem już w zeszłym roku. Ustawa przewiduje karanie niezależnie od pobudek, a tymczasem występują sytuacje nadzwyczajne, które powinny stanowić podstawę do odstąpienia od odbierania dokumentu. Chodzi o takie sytuacje, jak rodząca kobieta, transport chorego, sytuacja związana z zagrożeniem życia. W ostatnim z przypadków senatorowie chcą, żeby można było przewozić większą liczbę pasażerów niż wpisano w dowód rejestracyjny. W uzasadnieniu można przeczytać, że może dojść do sytuacji, gdy kierowca pojazdu będzie musiał wybierać pomiędzy życiem dwóch osób.

Jeżeli poprawki zostaną przyjęte, wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

Więcej o:
Komentarze (61)
Koniec z zabieraniem prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny interweniuje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pioterek

  Oceniono 65 razy 51

  Trybunał nie funkcjonuje, bo Przewodniczący Wróbel został wysłany przez uzupatorkę na urlop.
  Ustawa o p.o. Prezesa TK nie miała większości 2/3 głósów wymaganych do zmian konstytycyjnych.
  Dublerzy, którzy uczestniczą w tych spotkaniach i niby prezes może sobie kawę pić, a nie ogłaszać wyroki T.K..

 • jesusbuiltmyvolkswagen

  Oceniono 27 razy 21

  "AAAARodzącą wynajmę, tel. 654321987"

 • gangut

  Oceniono 31 razy 13

  Nasze ograniczenia prędkości to w ogóle paranoja. W Polsce jest mnóstwo miejsc gdzie ograniczenie jest wynikiem albo głupoty, albo cwaniactwa miejscowych władz. Np. ul. Sobieskiego w Warszawie od Dolnej do Idzikowskiego. Trzy pasy w jedną stronę, brak skrzyżowań, kierunki ruchu rozdzielone pasem zieleni, są kładki dla pieszych - a ograniczenie i tak do 50. Wszyscy i tak jeżdżą szybciej. Czy jak ktoś pojedzie tam 90 to zaraz jakaś tragedia?

  A pipidówy gdzie mamy dwie chałupy na krzyż, a lokalsi postawili ograniczenie do 30 km/h - to już standard na polskiej prowincji.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 11

  ...Głównym punktem jest wprowadzenie zmian w kwestii karania za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym...

  Kto jeżdzi po terenie zabudowanym 100 km/h i ucieka z miejscu wypadku???

 • hens

  Oceniono 10 razy 10

  Posłowi nie musi żona rodzić.............On się spieszył........I jest wytłumaczenie !
  BOR lewym pasem poza nie przekraczalną podwójną ciągłą linią skręca w lewo i ładuje się na drzewo. I do tego szczujnia twierdzi że to Kowalski był winien.
  A potrącony Kowalski, ma prze_srane, bo musi udowadniać że nie jest łosiem.

 • houq

  Oceniono 24 razy 8

  kolejna furtka dla rządzących z Pisu fuj

 • kkrispl

  Oceniono 7 razy 7

  panie Borowski, a kto tak parkował na BATOREGO, bo wszyscy tak parkują na przystanku, mam zdjęcia i Pana wypowiedź

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX