Szef Volvo: "Nie będziemy już pracować nad nowymi silnikami Diesla"

Po głośnej aferze Dieselgate silniki wysokoprężne nie mają łatwego życia. Szef Volvo otwarcie przyznał, że Szwedzi nie będą już produkować nowych. To koniec pewnej ery w motoryzacji.

O planach Volvo dowiedzieliśmy się z wywiadu, jaki szef szwedzkiej marki, Hakan Samuelsson, udzielił niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Samuelsson stwierdził w nim, że Volvo nie będzie już pracować nad żadnym nowym silnikiem Diesla. Aktualnie używane przez Szwedów jednostki wysokoprężne będą produkowane i rozwijane (żeby sprostać coraz ostrzejszym normom) do 2023 roku.

Powodem wycofania się marki z silników Diesla są tlenki azotu. Szef Volvo podkreśla, że redukcja ich emisji staje się zbyt kosztowna, a przez to inwestowanie w silniki Diesla jest po prostu nieopłacalne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że największe europejskie miasta - przede wszystkim Paryż i Berlin - przymierzają się do wprowadzenia zakazu wjazdu samochodom z dieslem do centrum. A to właśnie Europa jest głównym rynkiem zbytu dla diesli.

Co zamiast silników Diesla?

Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że nie będziemy opracowywać nowych generacji silników Diesla. Dostrzegliśmy, że Tesla zaoferowała samochód, po który ludzie ustawiają się w kolejce. W tym obszarze powinno się znaleźć miejsce dla nas z autem o wysokiej jakości i atrakcyjnym wyglądzie. - mówi Hakan Samuelsson.

Nie jest żadną tajemnicą, że Volvo przymierza się do wprowadzenia samochodu w pełni elektrycznego. Niestety, na razie nie mamy o nim żadnych pewnych informacji. Oprócz tej, że Szwedzi zamierzają rozpocząć sprzedaż jeszcze przed końcem dekady. A to oznacza, że już niedługo możemy się spodziewać konceptu. Hakan Samuelsson podkreślił też, że ciekawą alternatywą dla diesli w najbliższym czasie będą hybrydy typu plug-in. Volvo ma już takie auta, ale oferta będzie znacznie rozbudowana.

ZOBACZ TAKŻE:

Alarmujące dane dotyczące silników Diesla. Są bardziej trujące, niż przypuszczano

Pył w powietrzu w środowy poranek w SzczeciniePył w powietrzu w środowy poranek w Szczecinie CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.