Koniec bezpłatnych autostrad w Niemczech! Płacić będą wszyscy, ale nie... Niemcy

Niemcy już kilkukrotnie przymierzali się do wprowadzenia opłat za korzystanie ze swoich autostrad. Dotąd nie zgadzała się na to Unia Europejska. Ale właśnie obie strony doszły do porozumienia.

Pomysł wprowadzenia opłat za korzystanie z autostrad w Niemczech odbił się szerokim echem w całej Europie i wywołał spore kontrowersje. Dlaczego? Niemiecki rząd zamierza wprowadzić opłaty tylko dla zagranicznych kierowców. Niemcy mają dalej jeździć za darmo. Wiele krajów zaskarżyło ten pomysł jako dyskryminujący kierowców spoza Niemiec, co jest oczywiście niezgodne z unijnym prawem. Komisja Europejska stanęła po ich stronie. Jednak jak donosi agencja DPA, Komisja właśnie wycofała skargę z Trybunału Sprawiedliwości, a za jazdę po Niemczech zapłacimy już w 2019 roku.

Jak wysokie będą opłaty?

Polscy kierowcy będą musieli liczyć się z opłatami już za dwa lata. Niemcy zamierzają wprowadzić system winiet. Roczna opłata wyniesie maksymalnie 130 euro, czyli przy dzisiejszym kursie około 545 złotych. Kupić będzie można także przepustki dziesięciodniowe i dwumiesięczne. Te będą kosztowały maksymalnie odpowiednio 25 euro (105 zł) i 50 euro (210 zł). Ceny uzależnione będą od pojemności silnika pojazdu i poziomu emisji spalin - im starsze i bardziej zanieczyszczające środowisko auto, tym wyższa opłata.

Niemcy też zapłacą, ale dostaną rekompensatę

Bardzo ciekawy jest sposób, w jaki Niemcy przekonali Komisję Europejską. Niemieccy kierowcy - podobnie jak wszyscy inni - również będą musieli kupować winiety. Jednak rząd w pełni zrekompensuje im ten wydatek poprzez obniżenie podatku drogowego. To jeszcze nie koniec sprawy, bo kilka krajów Unii wciąż uważa sprytne rozwiązanie niemieckiego rządu za dyskryminujące. Skargi do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu zapowiedziały już Austria, Czechy oraz Holandia.

Czy Twoim zdaniem rozwiązanie niemieckiego rządu dyskryminuje kierowców spoza Niemiec?
Więcej o:
Komentarze (83)
Koniec bezpłatnych autostrad w Niemczech! Płacić będą wszyscy, ale nie... Niemcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • miszkar

  Oceniono 115 razy 109

  sześć razy w miesiącu pokonuję trasę Poznań-Warszawa jadą autostradą.
  Dwie bramki po 19PLN i jedna 9,90PLN. Razem 47,90PLN za jeden przejazd
  Łącznie miesięcznie 287,40PLN
  Rocznie 3448,80PLN

  Planowany koszt rocznej winiety w Niemczech na wszystkie autostrady, niejednokrotnie kilku pasmowe, do użytku codziennie, 365dni w roku to 130EUR czyli 545PLN

  bez komentarza

 • Gość: Therkel

  Oceniono 67 razy 55

  Ale moment, gdzie tu dyskryminacja? Wszyscy płacą za winiety, a dzięki temu państwo obniża podatek drogowy. Dzięki temu płacą WSZYSCY użytkownicy niemieckich dróg, a nie tylko Niemcy. Dyskryminacja to była do tej pory. Zrozpaczonych kierowców zapraszamy do nas, my mamy i podatek drogowy w akcyzie i opłaty za autostrady dla wszystkich. ;)

 • km1957

  Oceniono 52 razy 48

  To jak to, to winieta na 10 dni na przejazdy po niemieckich autostradach BEZ OGRANICZEŃ będzie kosztowała tyle, co jednorazowy przejazd autostradą z Warszawy do granicy?
  Jak oni to mogli skalkulować!

 • japiota

  Oceniono 36 razy 32

  Nie sądzę żeby nawet Polacy (4x niższe płace) protestowali przeciw takiemu systemowi. Za rozsądną opłatę zapewni środki na utrzymanie autostrad. Niemcy płacą podatki z których utrzymują drogi.
  Jak to się ma do złodziejskiego systemu w Polsce ?

 • hiszpan25

  Oceniono 32 razy 30

  ile razy mozna tlumaczyc ze to Niemcy tez beda placic tak jak placa teraz pod postacia Kfz steuer. Do teraz powiedzmy placili 200eur kfz steuer a teraz zaplaca 150eur kfz steuer I kupia za 50eur winetke na rok. czyli gdzie tu dyskryminacja? placili I placic beda. jedyne co sie zmieni to ze przyjezdni tez beda musieli miec winetke... bo do tej pory to przyjezdni w niemczech nie placili nic a Niemcy gdzie by nie pojechali placili za przejazd autostradami albo na bramkach albo w winetach...

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 28 razy 26

  a w polske dalej kazda droga bedzie miala inny system poboru oplat... tepe osły u koryta nie wiedza jeszcze czym jest winieta

 • j1200

  Oceniono 23 razy 23

  a ja najbardziej zazdroszcze Niemcom oznakowania!!! Siec autostrad nie jest latwa do nadgonienia, natomiast oznakowanie to podobne pieniadze. I co? u nich doskonałe, czytelne, u nas gigantyczny chaos, rózne znaki, zjazdy (ups, WYJAZDY!) z nazwami lub KILOMETROWKA zamiast kolejnymi numerami, każdy z nich oznaczony MIEDZYNARODOWYM znakiem SKRZYZOWANIA autostrad. Paranoja - drogowcy odpowidzialni za oznakowanie to banda idiotow, niezdolnych nawet do skopiowania sprawdzonych rozwiazan!

 • etanim

  Oceniono 24 razy 20

  Tytuł kłamliwy. Niemcy płacą co roku za każde auto podatek samochodowy - ok. 180-250 € (KfZ Steuer), który między innymi uprawnia do jazdy na autostradach ( patrz cele podatku KfZ Steuer), a cała Europa jeździ u nich za darmo. Teraz będą ciągle płacić ten podatek zmniejszony o koszty winiety, którą też będą oczywiście musieli zapłacić. Manipulacja rodem z TVPis! Nie wstyd wam tak kłamać i podsycać stereotypy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX