Policja kupuje nowe radiowozy. Przetarg mogą wygrać tylko dwa samochody. Przypadek?

Polska policja ogłosiła przetarg na 140 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Warunki rozpisano tak, że od razu znamy zwycięzcę. Wygra Volkswagen albo należąca do niego Skoda.

Policyjna flota lada chwila powiększy się o 140 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Zadaniem nowych samochodów będzie walka z piratami drogowymi. Pierwsze 40 aut ma trafić na służbę jeszcze w tym roku - do 30 listopada 2017 r. Radiowozy będą przekazywane w pięciu transzach do końca października 2018 r..

Warunki przetargu | Od razu znamy zwycięzcę?

Nowe radiowozy mają mieć przynajmniej dwulitrowy silnik benzynowy (pojemność od 1950 cm3) o mocy minimum 245 KM. Z kolei długość i rozstaw osi ustalono na odpowiednio 4630 i 2700 mm, co oznacza, że z przetargu wykluczone są wszystkie samochody kompaktowe. Nawet Skodzie Octavii RS 245 brakuje 2 cm rozstawu osi. Policja szuka więc samochodu klasy średniej.

Jednak nie byle jakiego samochodu klasy średniej, bo dalsze warunki przetargu odrzucają większość aut w stawce. Radiowóz ma być wyposażony w napęd 4x4 i przyspieszać do setki w 7 sekund. I tak odpada praktycznie cała klasa średnia. Jak wyliczył bardzo popularny bloger Złomnik, na placu boju zostają tylko dwa samochody: Volkswagen Passat oraz Skoda Superb. Bo w to, że polska policja poszuka radiowozu w klasie premium nie wierzymy - cena stanowi 60 proc. kryterium oceny oferty.

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy Komendę Główną Policji. Nasi rozmówcy odesłali nas na drogę mailową. Na pytania, dlaczego przetarg faworyzuje dwa auta, na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Ile kosztują potencjalni zwycięzcy?

Volkswagen Passat i Skoda Superb to koncernowe rodzeństwo. Superb został zbudowany na Passacie, jest jednak gorzej wykonany i wyposażony, co wynagradza kierowcy większymi rozmiarami i znacznie wyższymi walorami praktycznymi. W topowych wersjach obydwa samochody dzielą ten sam dwulitrowy silnik TSI o mocy 280 KM, który parowany jest z 6-biegową przekładnią DSG.

Ceny Superba startują od 135 760 złotych (wersja wyposażenia Active 4x4). Z kolei Passat jest znacznie droższy, bo dostępny tylko w najwyższej wersji wyposażenia Highline 4Motion. Kosztuje 174 990 złotych. Wszystko więc wskazuje, że pod koniec roku policjanci przesiądą się do Skody Superb.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.