Jak pozbyć się korków? Elon Musk ma na to wizjonerski pomysł

Elon Musk - amerykański wizjoner jako jeden z niewielu nie chce usunąć samochodów z miast. Zamiast tego proponuje ciekawe rozwiązanie przypominające metro.

Elon Musk to człowiek wielu talentów zajmujący się obecnie wieloma projektami. Prężnie rozwija Teslę (w planach jest ciągnik siodłowy oraz pickup), przygotowuje nową wersję dachu solarnego, niedawno założył firmę pracującą nad rozwojem sztucznej inteligencji - Neuralink, a obecnie do portfolio dołącza The Boring Company, czyli firma, która ma się zajmować drążeniem tuneli.

Ulubionym tematem amerykańskiego milionera są kwestie związane z transportem. Według niego przyszłość należy do samochodów autonomicznych, którymi będziemy się dzielić. Sam carsharing nie wpłynie jednak na zmniejszenie korków w miastach, bo liczba samochodów na świecie stale rośnie. Rozwiązaniem tego problemu ma się zająć wspomniane The Boring Company. Musk mówi otwarcie, że firma pochłania może 2-3 proc. jego czasu. Projektem zajmują się głównie stażyści i ludzie traktujący to zajęcie jako dorywcze. Ich zadaniem jest stworzenie sieci tuneli pod Los Angeles. Ma być to rodzaj ciągów komunikacyjnych, które zrewolucjonizują, życie w najbardziej zakorkowanych metropoliach. Podstawowym założeniem podczas drążenia ma być obniżenie kosztów. Firma planuje skonstruować maszynę, która w tym samym czasie kopie i stawia umocnienia ścian. Typowe maszyny najpierw kopią, a potem wracają w to samo miejsce, by zająć się umocnieniami.

The Boring CompanyThe Boring Company Fot. TBC

Na niedawno opublikowanym filmie możemy zobaczyć jak miałoby to działać w praktyce. Dodatkowo film prezentuje technologię „sled”, czyli platform poruszających się na elektrycznych szynach i rozwijających prędkość 200 km/h. Samochód wjeżdża na specjalny wózek, który „znika” pod ziemią i jest transportowany w wybrane miejsce bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Musk mówi o wierceniu na bardzo dużych głębokościach, by zniwelować ewentualne drgania. Podziemna sieć mogłaby składać się nawet z 30 poziomów i być wykorzystywana nie tylko przez samochody, ale również przez pociągi.

The Boring Company buduje obecnie tunel demonstracyjny. Póki co prace trwają jedynie pod parkingiem firmy. By wyjść poza ten teren, Musk będzie potrzebował zgody miasta co może skutecznie spowolnić prace. Pytanie, czy tego typu rozwiązanie faktycznie mogłoby znaleźć zastosowanie, czy jest to jedynie interesująca wizja.

Więcej o:
Komentarze (9)
Jak pozbyć się korków? Elon Musk ma na to wizjonerski pomysł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fakej

  Oceniono 15 razy 11

  Na dobry początek pozbywania się korków byłby jakiś bat na gamoni, którzy czekają na niebieskie a ruszają 3s po tym jak samochód przed nimi dawno odjechał ruszając na zielonym.

 • polsilver100

  Oceniono 1 raz 1

  Musk albo Mózg?

 • Gość: o2o

  Oceniono 1 raz 1

  Kup se Teslę, jeździj nią jak metrem.
  Geniusz!

 • Gość: siła perwersji

  Oceniono 1 raz 1

  "Elon Musk... człowiek wielu talentów". Tiaaaa... Za to zupełny ignorant w kwestii praw fizyki.
  Najpierw nie bacząc na kalifornijską pogodę wymyślił "superszczelny" Hyperloop, którym "bezpiecznie" będzie można podróżować z szybkością 600 kmh ;)))
  A teraz nie bacząc na sejsmikę planuje podkopać Los Angeles. (30 poziomów! K... dlaczego od razu nie 50?
  W przypadku Los Angeles 50 jest dokładnie tak samo realistyczne jak 30.)

 • beaviso

  Oceniono 3 razy 1

  Dzień bez Elona Muska jest dla Gazeta.pl dniem straconym. A co pomysł, to głupszy...

 • kw_dj

  0

  Genialne! Ty idziesz do pracy i pozwalasz innym wozić się twoją bryką, żeby na siebie zarabiała. Może też pozwolić innym "jeździć" na twojej dziewczynie, żeby ta też zarabiała na siebie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX