Nadchodzi rewolucja w mandatach. Opłacimy je kartą podczas kontroli. Zmiany jeszcze przed wakacjami

Rząd chce zwiększyć ściągalność mandatów. Zwykle dla kierowców takie zapowiedzi nie oznaczają nic dobrego. Tym razem jest inaczej. Paradoksalnie dla nich to też dobra zmiana

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce policyjne radiowozy zostaną wyposażone w terminale płatnicze. Dzięki temu mandaty będzie można opłacać kartą już podczas policyjnej kontroli. To ukłon szczególnie w stronę zagranicznych kierowców, których policjanci musieli odwozić do najbliższych bankomatów. Ale skorzystają też Polacy.

Projektem zmian rząd zajmie się już w najbliższy wtorek. Co ważne, nowelą kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zostaną objęci nie tylko policjanci z drogówki, ale też funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskich i gminnych.

Co zmiany w mandatach oznaczają dla kierowców

Dziś drogówka wystawia trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Dwa pierwsze zarezerwowane są dla osób stale zamieszkujących w Polsce. Często wiąże się to z koniecznością wizyty na poczcie. Trzeci rodzaj mandatu, który uiszczany jest bezpośrednio funkcjonariuszom, odnosi się jedynie do cudzoziemców. I to głównie oni zyskają na zmianach, bo nie będą już zmuszani do podróżowania z funkcjonariuszami do najbliższego bankomatu. Zyskają też funkcjonariusze, którzy zaoszczędzony czas będą mogli poświęcić na kontrole drogowe. Dla polskich kierowców to też dobra zmiana, bo mandat będzie można opłacić od ręki. Jego wysokość zostanie jednak zwiększona o koszty autoryzacji transakcji i przekazania środków na właściwy rachunek bankowy.

Nowy taryfikator mandatów - sprawdź, co się zmieni

W pierwszym etapie wprowadzania zmian drogówka dostanie ok. 2 tys. terminali. Kolejne mają być kupowane systematycznie. Koszt jednego urządzenia to ok. 800 zł.

Zmiany możliwe już w te wakacje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że zmiany są na zaawansowanym etapie. We wtorek rząd zajmie się ich omawianiem. W projekcie zapisano, że nowe prawo wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu, a zatem bardzo prawdopodobne jest, że przepisy zaczną obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

Biorąc pod uwagę, że policjanci wręczyli w ubiegłym roku 5,5 mln mandatów, nowela może okazać się prawdziwą rewolucją.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.