Skoda Superb | Wyprodukowano milion egzemplarzy

Mało kto wie, ale flagowy model Skody zadebiutował już w 1934 roku. Był to pierwszy samochód czeskiego producenta, który wyposażono w silnik V8 i napęd na cztery koła. W tym roku z taśmy zjechał milionowy egzemplarz modelu Superb

Pierwsze wcielenie Skody Superb powstawało w latach 1934-1949. Z taśm produkcyjnych w Mlada Boleslav zjechało wtedy 2,5 tys. egzemplarzy. Model powrócił na rynek dopiero po kilku dekadach w 2001 roku. Pierwsze, współczesne wcielenie Superba powstało na wydłużonej płycie podłogowej Passata B5.

Samochód przekonywał do siebie bogatym wyposażeniem oraz rozwiązaniami zapożyczonymi z innych modeli koncernu Volkswagen. To właśnie w Superbie pojawiły się po raz pierwszy światła ksenonowe, podgrzewane fotele, szyberdach nawigacja oraz wiele rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Do 2008 roku wyprodukowano 136 100 egzemplarzy, po czym zadebiutowała kolejna generacja modelu.

Superb zaprezentowany w 2008 roku na targach motoryzacyjnych w Genwie był większy od poprzednika, a na dodatek występował w wersji kombi. Auto osiągnęło jeszcze większy sukces, a do 2015 roku wyprodukowano 618 500 egzemplarzy.

Skoda Superb w liczbachSkoda Superb w liczbach fot. Skoda

Trzecia generacja nowoczesnego Superba zadebiutowała w 2015 roku. Produkcja w czeskich fabrykach Skody nabrała jeszcze większego tempa, bowiem przez dwa lata wyprodukowano ponad 250 tys. egzemplarzy. I to właśnie kilka dni temu obiekt w Kvasinach wydał na świat milionowy egzemplarz Superba. Ten wyjątkowy samochód powstał w bogatej wersji Laurin&Klement o nadwoziu liftback.

Skoda SuperbSkoda Superb fot. Skoda

To właśnie Superb będzie pierwszym modelem Skody wyposażonym w technologię hybrydową. Premierę samochodu zaplanowano na 2019 rok, ale wcześniej na rynku pojawi się wersja po face-liftingu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.