Volkswagen I.D. Crozz | Crossover z przyszłości

Elektryczna rodzina Volkswagenów I.D. się rozrasta. Do "nowego Garbusa" i "Microbusa przyszłości" w Szanghaju dołączył piękny, dynamiczny SUV

Pierwszego I.D. zobaczyliśmy w Paryżu. Volkswagen określił go mianem "nowego Garbusa". Łączył wymiary Golfa, przestronność Passata, wydajny napęd elektryczny oraz zaawansowany system autonomicznej jazdy. Drugiego I.D. o imieniu Buzz, pokazano w Detroit, był to "Microbus przyszłości". Teraz - w Szanghaju - do rodziny dołączył I.D. Crozz, elektryczny koncept crossovera lub SUV-a coupe.

Podobnie jak dwaj bracia, również I.D. Crozz został zbudowany na nowej platformie koncernu MEB, którą zaprojektowano specjalnie dla samochodów elektrycznych. Volkswagena Crozza napędzają dwa silniki elektryczne. Umieszczony z przodu ma 101 KM, a z tyłu 201 KM mocy. Każdy e-motor odpowiada za napędzania swojej osi, I.D. Crozz, jak przystało na SUV-a, jest więc wyposażony w napęd 4x4. Kiedy układ pracuje pełną parą kierowca ma do dyspozycji pod pedałem gazu wszystkie 302 KM.

Taka moc pozwala rozpędzić się do 100 km/h w niecałe 6 sekund. Umieszczone w podłodze baterie o pojemności 83 kWh mają zapewnić realny zasięg na poziomie 500 km. Koncern pracuje nad szybką ładowarką 150 kW, która już w 30 minut naładuje baterie do 80%. Tak samo jak dwa poprzednie koncepty z rodziny I.D., Crozz może się poruszać w trybie pełnej autonomicznej jazdy.

Volkswagen I.D. CrozzVolkswagen I.D. Crozz fot. Volkswagen

Koncepty I.D. to dopiero początek elektrycznej ofensywy Volkswagena. Niemcy planują wprowadzić do sprzedaży aż 30 napędzanych prądem modeli do 2025 roku. Elektryfikacja obejmie wszystkie segmenty - od aut najmniejszych po dostawczaki. Już w 2030 elektryki mają stanowić 33% sprzedaży całego koncernu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.