1 kwietnia | Wycinanie DPF-ów będzie legalne. Jest nowy projekt ustawy

To już prawie pewne - za kilka miesięcy usuwanie filtrów cząstek stałych będzie legalne. Organizacje proekologiczne biją na alarm

Na piątkowym posiedzeniu komisji sejmowej przedstawiono obywatelski projekt zmian w ustawie o ruchu drogowym. Zakłada on, że stosowanie filtrów cząstek stałych w samochodach przestanie być obowiązkowe.

- Proceder wycinania filtrów DPF jest w Polsce od lat powszechny i niewykrywalny. Obecne rozwiązania były hipokryzją. Czas to zmienić - mówi w rozmowie z moto.pl prezes stowarzyszenia Uwolnić Diesle. - Mamy poparcie posłów ze wszystkich partii. Jesteśmy pewni, że w końcu uwolnimy diesle - dodaje.

"To skandal"

Nieoficjalnie mówi się, że zaproponowane przez stowarzyszenie Uwolnić Diesle zmiany zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy. Ekolodzy biją na alarm.

- To skandal - mówi nam jeden z aktywistów proekologicznych, który pragnął zachować anonimowość. - Nie może być tak, że ustawodawca przyzwala na trucie środowiska. Walczymy ze smogiem, a dajemy przyzwolenie na trucie powietrza - mówi zbulwersowany.

Organizacje proekologiczne zapowiadają, że jeśli prawo wejdzie w życie, zaskarżą je w instytucjach unijnych.

- Już dziś część populacji bocianów omija Polskę i wije gniazda w innych częściach Europy. Wszystkiemu winna jest fatalna jakość powietrza. Jeśli zmiany w ustawie wejdą w życie, typowy dla polskiej wsi widok bocianów może pozostać jedynie wspomnieniem - czytamy w przesłanym na naszą redakcyjną pocztę oświadczeniu Fundacji na rzecz bocianów.

Więcej o:
Komentarze (33)
1 kwietnia | Wycinanie DPF-ów będzie legalne. Jest nowy projekt ustawy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Andrzej T

  Oceniono 59 razy 47

  Gdzie my żyjemy? Taki toporny żart prima-aprilisowy, a dałem się nabrać. Kiedy minister "ochrony" środowiska zabawia się strzelaniem do zwierząt, a w masowej wycince drzew nie widzi nic niepokojącego to niestety takie ustawy wydają się całkowicie realne.

 • Gość: wed

  Oceniono 25 razy 21

  fajny prima a prilis

 • junk92508

  Oceniono 16 razy 8

  Miejmy nadzieje ze to żart choć do Szyszki by to nawet pasowało. I jak widać po komentarzach poparcie dla syfu w powietrzu w narodzie jest -onkologia im nie straszna.

 • Marek Stonoga

  Oceniono 13 razy 7

  Prima apilis.. ale swoją drogą gdzie tu ekologia, gdy zwiększa się spalanie, silnik zużywa się szybciej (a produkcja kolejnych to kolejne zanieczyszczenia), dodatkowo gdy filtr jest zapchany (przez jazdę po mieście) trzeba te cząstki wypalić zużywając kolejną porcję paliwa przez 20-30 minut....

 • Gość: Walić ekoburaków

  Oceniono 5 razy 3

  Po wycięciu dpfa auto pali 1.5 litra mniej na 100 km. Żaden ekoburak nie przekona mnie że to gó... chroni w jakikolwiek sposób środowisko.

 • kruk6666

  Oceniono 21 razy 3

  Polski cebulak jeżdżący szmelcwagenem z TDI rzadko ma prawo jazdy i bywa trzeźwy , więc smród i zatrute powietrze mu nie straszne.

 • Mariusz Monika

  Oceniono 2 razy 2

  to 1 kwietnia, ale w tym paranoidalnym kraju nic mnie już nie zdziwi

  Z tymi bocianami pojechaliście brzuchami po dnie

 • Gość: Majkel

  Oceniono 2 razy 2

  Oj prawie się nabrałem. Połapałem się dopiero przy haśle "Mamy poparcie posłów ze wszystkich partii". Przecież w regału to niemożliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX