Chiński gigant inwestuje w Teslę Motor

Chińczycy stają się coraz bardziej znaczącym graczem w motoryzacji. Technologiczny gigant z Państwa Środka, Tencent, właśnie przejął 5% udziałów w Tesli

Drugi co do wielkości technologiczny gigant w Chinach, Tencent, przejął właśnie 5% udziałów w Tesli Motors. Jak donosi Tech Crunch, transakcja opiewała na 1,7 miliarda dolarów (w złotówkach to około 6,68 miliarda), a Tencent stał się jednym z największych udziałowców w kalifornijskim startupie.

To nie pierwsza inwestycja Tencent na rynku motoryzacyjnym. Wcześniej wykupiono spore udziały w Didi Chuxing, firmie zajmującej się szeroko pojętym car-sharingiem. Didi Chuxing obsługuje aż 400 milionów klientów w 400 chińskich miastach. Do tego koncern inwestuje w rozwój systemów i sztucznej inteligencji, które mogą zostać wykorzystane w samochodach autonomicznych.

Tesla Model 3Tesla Model 3 fot. Tesla

Dla samej Tesli mocne zaangażowanie finansowe Chińczyków to bardzo ważna informacja. Elon Musk i spółka przygotowują się do uruchomienia produkcji Modelu 3. Pierwsze egzemplarze Modelu 3 wyjadą z fabryki 1 lipca. W pierwszych tygodniach maksymalna produkcja wyniesie 5 tys. aut tygodniowo, ale już kilka miesięcy później wzrośnie do ponad 10 tys. sztuk tygodniowo.

Znaczne zwiększenie produkcji samochodów elektrycznych tej marki wymaga rozbudowy infrastruktury ładowania oraz sieci serwisowej. Nowy model ma być przystępny cenowo (ok. 35 tys. dolarów za podstawową wersję), co zwiększy popularność aut z takim napędem. Przy okazji Elon Musk obiecuje utrzymanie jakości usług na najwyższym poziomie, a to na pewno nie będzie łatwe zadanie.

Z pierwszym dniem lipca ruszy zakład Gigafactory, który zajmie się produkcją baterii na potrzeby marki. Przygotowanie do produkcji pochłonie łącznie 522 mln dolarów, ale włodarze firmy liczą, że inwestycja zwróci się w bardzo szybkim tempie.

ZOBACZ TAKŻE:

Faraday Future 91 | Zabójca Tesli?

Faraday Future 91Faraday Future 91 Faraday Future 91

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.