Zniżka w domu pogrzebowym za zdeponowanie prawa jazdy

Społeczeństwo w Japonii mocno się starzeje, co generuje pewne kłopoty. Kierowcy w podeszłym wieku są coraz częściej sprawcami wypadków. Dlatego władze niektórych prefektur w porozumieniu z lokalnymi firmami zachęcają do oddania prawa jazdy

Policja w prefekturze Aichi poinformowała, że w roku 2016 kierowcy powyżej 75. roku życia byli sprawcami ponad 13 proc. wypadków. To całkiem sporo, gdy porównamy statystyki z 2007 roku, gdzie odsetek ten wynosił zaledwie 7 proc. Kierowcy w podeszłym wieku gorzej widzą i słyszą, a do tego zdarza im się mylić pedał hamulca z gazem lub cofają zamiast jechać do przodu.

Dlatego policja wraz z lokalnymi firmami ogłosiły specjalne zniżki dla osób, które dobrowolnie zdeponują prawo jazdy. W zamian za to mogą otrzymać zniżkę w domu pogrzebowym Heiankaku. Firma z prefektury Aichi oferuje 15 proc. zniżki dla starszych osób, które przedstawią zaświadczenie z policji o tym, że oddały prawo jazdy. Zniżka obowiązująca w 89 oddziałach firmy pozwala zaoszczędzić prawie 4 tys. euro przy kosztach związanych z organizacją pogrzebu.

Rzeczniczka firmy pogrzebowej poinformowała, że wypadki samochodowe powodowane przez starszych ludzi są przyczyną 10 proc. pogrzebów organizowanych przez tę firmę. Lokalna policja poinformowała, że w 2015 roku zaledwie 2 proc. starszych kierowców oddało dobrowolnie prawo jazdy.

To nie jedyne zniżki oferowane w związku ze zdeponowaniem prawa jazdy. Kierowcy w prefekturze Osaka mogą liczyć na zniżki na zakupy, a także różne usługi takie jak fryzjer czy restauracja. Dzięki takim akcjom udało się przekonać 5 proc. starszych kierowców do zwrócenia prawka.

Czy twoim zdaniem zniżki dla starszych kierowców za zdeponowanie prawa jazdy to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.