Ferdinand Piech sprzedaje udziały w Porsche

Były przewodniczący rady nadzorczej koncernu Volkswagen zamierza sprzedać udziały w Porsche SE. Ten ruch wpłynie na zmianę w strukturze holdingu kontrolującego największą grupę motoryzacyjną w Europie

W tej chwili spółka holdingowa Porsche SE należy w całości do rodzin Porsche i Piech, które razem mają 52,2 proc. praw głosu w całej grupie Volkswagena. Od kilku tygodni trwają rozmowy o sprzedaży 14,7 proc. udziałów Ferdinanda Piecha innym członkom rodziny. Jego udział jest szacowany na miliard euro.

Obie rodziny mają możliwość pierwokupu udziałów Piecha. Jeżeli faktycznie dojdzie do takiej transakcji, to będzie to koniec jego dominacji w koncernie VW. Niemiecki koncern dużo zawdzięcza 80-letniemu menedżerowie. To Ferdinand Piech uczynił z firmy z Wolfsburga globalnego potentata, który w swoim portfolio trzyma takie marki jak Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat czy Skoda.

Ferdinand Piech jest wnukiem twórcy pierwszego garbusa. Koncernem VW kierował od 1993 roku, a potem jako szef rady nadzorczej pracował dla koncernu do kwietnia 2015 roku, kiedy zastąpił go Martin Winterkorn. Specjaliści oceniają, że wycofanie się Piecha zwiększy nadzieje inwestorów na pokonanie szeregu problemów w organizacji koncernu. Szczególnie chodzi o dysfunkcyjne działania związków zawodowych i władz Dolnej Saksonii.

Więcej o: