Francuzi przejmują Opla! Kosztował mniej niż Allegro

Stało się. Francuzi z PSA dogadali się z General Motors i odkupili Opla. Transakcja opiewa na ponad 2 miliardy dolarów

Koncern PSA to właściciel Peugeota, Citroena i DS-a. Po przejęciu od General Motors Opla i Vauxhalla Francuzi staną się drugim producentem samochodów w Europie. Wyprzedza ich tylko Volkswagen, a za plecami mają alians Renault-Nissan.

Transakcja pomiędzy PSA i GM opiewa na 2,3 miliarda dolarów.Co ciekawe, to wyraźnie mniej niż grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners musiały zapłacić za Allegro. Grupa Allegro kosztowała bowiem 3,25 miliarda dolarów. Niezbyt wysoka cena wynika z poważnych problemów Opla w ostatnich latach - marka nie przynosiła zysków i stała się dla GM dużym problemem.

PSA przejmuje Opla, Vauxhalla (brytyjski oddział marki), wszystkie fabryki i zakłady oraz ok. 40 tysięcy pracowników. Amerykanie zostawali sobie tylko jedne zakłady w Turynie, gdzie inżynierowie opracowują technologie dla całego koncernu. Nie wiemy jeszcze jakie plany PSA ma w stosunku do polskich fabryk w Gliwicach i Tychach. Zaniepokojonych nową sytuacją pracowników uspokaja prezes PSA Carlos Tavares, który obiecał, że nowy właściciel utrzyma obecne zobowiązania GM wobec pracowników.

Rozmawiam w tej sprawie z odpowiednimi osobami w Niemczech i we Francji. Nasze zakłady - te jedne z najbardziej wydajnych - się obronią. - skomentował sprawę polskich fabryk wicepremier Morawiecki.

Samochody Opla w dalszym ciągu będą korzystały z technologii General Motors. Jednak z biegiem lat nowe modele producenta mają w całości korzystać już z rozwiązań PSA. Oznacza to, że niedawno zaprezentowane SUV-y Crossland X (bliźniak C3 Picasso) oraz Grandland X (Peugeot 3008) to dopiero początek bardzo bliskiej współpracy inżynierów z Francji i Niemiec.

Czy Twoim zdaniem przejęcie przez koncern PSA wyjdzie Oplowi na zdrowie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.