Audi A4 Allroad 2.0 TFSI | Test długodystansowy, cz. V | Uterenowionym kombi w góry

Trasa to podobno domena diesli. Sprawdziliśmy, czy silnik benzynowy pracujący pod maską testowego Audi A4 Allroad potwierdza tę regułę

Najpierw S7 do Radomia, później plątanina dróg wojewódzkich i krajowych - w sumie około 400 km trasy. Cel? Beskid Sądecki. Sporo remontów, korków i nerwów, bo przecież każdy chce jak najszybciej dojechać do celu - polska kultura jazdy zawsze daje się we znaki szczególnie podczas urlopowych szczytów. W sumie nasze długodystansowe Audi A4 Allroad w dwa dni przejechało około tysiąca kilometrów. Jak mocny silnik benzynowy sprawdził się w trasie?

Jedyny silnik napędzany bezołowiówką, który trafia pod maskę A4 Allroad, ma pojemność 2 l, 252 KM mocy i 370 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Długie dystanse to podobno domena diesli, ale Audi udowadnia, że nie tylko. Maksymalna moc dostępna jest przy 5 tys. obrotów, ale moment - w zakresie 1600-4500 obr./min. 6,1 s zajmuje osiągnięcie pierwszej setki. To dobrze oddaje dynamikę uterenowionej A-czwórki. Szeroki zakres, w którym dostępny jest maksymalny moment, sprawia, że w trasie właściwie w każdej chwili możemy katapultować się w stronę horyzontu.

Audi A4 Allroad 2.0 TFSIAudi A4 Allroad 2.0 TFSI Fot. moto.pl

Mówi się, że prędkość zabija (a dokładniej jej zbyt szybkie wytracanie), ale odpowiednia dawka mocy to tak naprawdę bezpieczeństwo. A4 Allroad kompletnie nie prowokuje do szybkiej jazdy, choć potrafi pokazać pazur. Jednak w nielicznych chwilach zapomnienia komfortowe zawieszenie poskramia ewentualne sportowe zapędy kierowcy. Wtóruje mu układ kierowniczy - precyzyjny, ale bardziej nastawiony na komfortową podróż niż szybko pokonywane łuki.

Im bliżej gór, tym bardziej dziurawe, ośnieżone drogi i tym częstsze podjazdy pod strome zbocza. Doceniasz zwiększony o 34 mm względem zwykłej A-czwórki prześwit i napęd quattro. Odważasz się wjeżdżać tam, gdzie nie podjeżdżałbyś zwykłym kombi. Terenowe możliwości Allroada sprawdzaliśmy podczas poprzedniej sesji (Audi A4 Allroad | Test długodystansowy | Co Audi ma wspólnego z wojskiem?). W górach tylko je potwierdziliśmy.

Benzynowe A4 Allroad lubi trasę, lubi leśne dukty, lubi zaśnieżone delikatne zbocza. Uniwersalne - to dobry przymiotnik. Pali więcej od diesla, ale pracuje kulturalniej niż on.

Wszystkie części testu długodystansowego Audi A4 Allroad znajdują się tu: Audi A4 Allroad | Test długodystansowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.