Wielka fuzja | Ile będzie kosztować Opel?

Od kilku dni nie ustają spekulacje na temat ewentualnego przejęcia marki Opel przez koncern PSA. Francuzi będą musieli zainwestować około 2 mld dolarów, żeby kupić niemiecką markę od koncernu General Motors

Zagraniczne źródła informują o tym, że potencjalna umowa o przejęciu niemieckiej marki może obejmować kwotę około miliarda dolarów w gotówce oraz przejęcia zobowiązań na sumę kolejnego miliarda dolarów. Ostateczne wartości mogą się jeszcze zmienić, ponieważ zależą od wielu wskaźników związanych z tą transakcją.  

Amerykański dziennik Detroit News sugeruje, że transakcja zostanie ogłoszona już w przyszły czwartek. Koncern PSA opublikuje wtedy wyniki finansowe za zeszły rok. Eksperci sugerują, że jedną z głównych przeszkód w sfinalizowaniu transakcji będzie podobieństwo produktowe obu koncernów.

Opel Insignia Grand SportOpel Insignia Grand Sport Fot. Opel

Przy okazji przejęcia będzie konieczne ustanowienie porozumienia dotyczącego utrzymania produkcji Opla w Wielkiej Brytanii przez następną dekadę. Koncern General Motors zapewniał w ostatnim czasie o pracach nad modernizacją produkowanych tam modeli. Nie wiadomo, jak w tym temacie zapatruje się koncern PSA.

W wydanym niedawno oświadczeniu Opel zapewnia o przygotowaniu do otwartej i konstruktywnej dyskusji z koncernem PSA, celem jak najszybszego doprowadzenia rozmów do finału, a przede wszystkim ochrony miejsc pracy.

Peugeot 3008 (2016)Peugeot 3008 (2016) fot. Peugeot

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.