Łódź piątym najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Jak wypadły inne polskie miasta?

Łodzianie spędzają w korkach średnio 178 godzin rocznie. To najgorszy wynik w Polsce i jeden z najgorszych na świecie

Nie Moskwa, nie Paryż, nie Londyn - to Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. Łodzianie spędzają w korkach średnio ponad 7 dób w roku. I to pomimo spadku względem ubiegłorocznego rankingu. W innych polskich miastach jest lepiej, co nie oznacza, że jest dobrze. Wskaźnik zakorkowania Łodzi w rankingu TomTom Traffic Index 2017 wynosi 51 proc. Oznacza to, że średni czas przejazdu tego samego odcinka Łodzi w ciągu dnia jest o ponad połowę dłuższy niż w nocy, kiedy nie ma korków. Jak wypadają inne polskie miasta sklasyfikowane w najnowszym rankingu TomTom?

1) Łódź (51 proc.)
2) Lublin (40 proc.)
3) Kraków (38 proc.)
4) Warszawa (37 proc.)
5) Wrocław (35 proc.)
6) Poznań (34 proc.)
7) Bydgoszcz ( 33 proc.)
8) Trójmiasto (29 proc.)
9) Szczecin (24 proc.)
10) Białystok (24 proc.)
11) Bielsko-Biała (19 proc.)
12) Katowice (17 proc.)

TomTom Traffic Index 2017, czyli najbardziej zakorkowane miasta świata

Pod względem korków gorzej niż w Łodzi jest tylko w czterech innych miastach świata: mieście Meksyk (Meksyk), Bangkoku (Tajlandia), Dżakarcie (Indonezja) i Chongqing (Chiny). Poniższa tabela pokazuje, jaki jest poziom zakorkowania wymienionych miast oraz jaka jest różnica w czasie przejazdu pomiędzy nocą a porannym i wieczornym szczytem.

TomTom Traffic Index 2017
TomTom Traffic Index 2017 TomTom Traffic Index 2017

Jak powstaje TomTom Traffic Index

Poziom zakorkowania miasta oblicza się badając informacje ze wszystkich nawigacji TomTom pracujących w sieci. Porównywany jest poziom ruchu w różnych porach dnia w stosunku do pory nocnej, kiedy ruch jest najmniejszy. Im bardziej rośnie czas przejazdu, tym wyższy jest wskaźnik zakorkowania. W tegorocznym rankingu TomTom Traffic Index zbadano korki w 390 miastach 48 krajów.

Więcej o: