Lotus Evora | W hołdzie dla Bonda

W tym roku przypada czterdziesta rocznica premiery filmu "Szpieg, który mnie kochał" z agentem Bondem w roli głównej. Z tej okazji Lotus przygotował specjalną wersję modelu Evora. To jedyny taki egzemplarz na świecie

Lotus Esprit S1 zwany również "Wet Nellie" stał się sławny za sprawą filmu z Rogerem Moorem, a także dzięki swoim niezwykłym właściwościom. W tym roku mija czwarta dekada od premiery tego filmu, dlatego Lotus postanowił przypomnieć o legendzie budując model Evora Sport 410 nawiązujący do samochodu najsłynniejszego agenta.

Nadwozie specjalnej wersji pomalowano na biało, ale przez środek przewija się motyw czarnej linii nawiązujący do oryginału. Z tyłu zamontowano spojler z włókna węglowego, który daje złudzenie, że Evora jest typowym liftbackiem. We wnętrzu zainstalowano tapicerkę w kolorze Tartan, fotele z włókna węglowego, a elementy obszyte skórą przeszyto czerwoną nicią.

Lotus Evora Sport 410Lotus Evora Sport 410 fot. Lotus

Pod maską modelu Evora Sport 410 pracuje silnik V6 o pojemności 3,5 litra. Jednostka rozwija moc 410 KM, a maksymalny moment obrotowy to 420 Nm.  Całość jest przekazywana na koła poprzez sześciobiegową skrzynię ręczną, ale w normalnym wydaniu model jest dostępny również z sześciobiegowym automatem. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,2 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 305 km/h.

Lotus produkuje każdego roku zaledwie 150 egzemplarzy modelu Evora Sport 410, ale prezentowana na zdjęciach wersja powstanie tylko w jednym egzemplarzu. Niestety producent nie wspomina, czy samochód posiada funkcje amfibii. Również nie wiadomo nic na temat ceny.

Oryginalnym egzemplarz Lotusa Esprit S1 z filmu trafił kilka lat temu w ręce założyciela Tesli - Elona Muska, który nabył go za kwotę 997 tys. dolarów.

Oryginalny egzemplarz zakupił Elon MuskOryginalny egzemplarz zakupił Elon Musk Oryginalny egzemplarz zakupił Elon Musk

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.