Służby będą inwigilować kierowców? GIODO: Propozycje rządu mają znamiona systemu totalnego

Każdy samochód w kraju ma być śledzony. Służby mają wiedzieć kto, z kim, dokąd i kiedy podróżuje. Wszystko pod przykrywką walki z oszustami podatkowymi

Rząd pracuje nad ostatecznym kształtem tzw. pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Zmiany mają wejść w życie już 1 marca. Ich celem jest walka z oszustami podatkowymi. Dzięki pakietowi do budżetu państwa każdego roku ma trafiać ponad miliard złotych. Jest zatem o co walczyć. Jednak Ministerstwo Finansów w ostatniej chwili przygotowało poprawkę, która wzbudza ogromne kontrowersje i sprzeciw m.in. Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Do treści poprawki dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". "Wygląda ona niepozornie, gdyż przewiduje dopisanie kilku ustępów do ustawy o drogach publicznych. W praktyce jednak może mieć ogromne znaczenie. Resort finansów proponuje bowiem stworzenie systemu umożliwiającego szerokie zbieranie informacji na temat ruchu na drogach dla bliżej nieokreślonych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem i porządkiem publicznym" - czytamy w dzienniku.

"Znamiona systemu totalnego"

W praktyce poprawki zaproponowane przez Ministerstwo Finansów oznaczają, że najprawdopodobniej służby (poprawka nie określa konkretnych instytucji) dostaną wgląd w szczegółowe dane dotyczące wszystkich kierowców poruszających się po drogach krajowych. Bezterminowo mają być gromadzone: imiona i nazwiska, numery PESEL, numery NIP, rodzaje, serie i numery dokumentów tożsamości, adresy zamieszkania, obrazy pojazdów, w tym te zawierające wizerunek osób, numery rejestracyjne pojazdów oraz dane umożliwiające określenie miejsca i czasu przemieszczania się pojazdu na sieci dróg krajowych.

Na propozycjach Ministerstwa Finansów suchej nitki nie zostawia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W stanowisku GIODO czytamy: Na pierwszy rzut oka propozycje kreują nieuzasadnione i nadmierne z punktu widzenia zasad ochrony danych osobowych kompetencje dla GDDKiA oraz organów, służb i instytucji państwowych ujętych w projektowanym art. 18 ust. 2a–2g ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. (...) Z uwagi na możliwość stosowania takich rozwiązań na wszystkich drogach krajowych, noszą one znamiona systemu totalnego, który nie będzie stosowany tylko do realizacji zadań GDDKiA i służb wskazanych w projekcie.

Skąd służby będą wiedziały, dokąd, z kim i kiedy podróżujemy?

Jak służby miałyby gromadzić dane? Ich pozyskiwane byłoby możliwe dzięki funkcjonowaniu inteligentnych systemów transportowych (ma zostać wprowadzone w najbliższych miesiącach), systemu poboru opłaty elektronicznej oraz systemu opłat za przejazd autostradą. "Nie objęłyby więc w przypadku prywatnych kierowców informacji o tych osobach, które poruszają się wyłącznie drogami lokalnymi" - zauważa DGP.

W proponowanych przez MF zmianach nie byłoby nic kontrowersyjnego, gdyby poprawka precyzowała, kogo i w jakich sytuacjach może dotyczyć inwigilacja. Przy jej obecnym kształcie służby dostałyby możliwość kontrolowania wszystkich kierowców poruszających się po drogach krajowych.

Ministerstwo Finansów, z którym telefonicznie kontaktowaliśmy się w tej sprawie, poprosiło o przesłanie pytań mailem. Do czasu publikacji materiału Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na nasze pytania zawarte w mailu. Nie wiemy zatem, czy resort ma zamiar wycofać się z poprawki lub ewentualnie wprowadzić do niej jakieś zmiany. Jeśli ustawa wraz z zapisami proponowanymi przez MF zostanie przyjęta, od 1 marca służby będą miały prawo do kontrolowania wszystkich kierowców.

Więcej o:
Komentarze (193)
Służby będą inwigilować kierowców? GIODO: Propozycje rządu mają znamiona systemu totalnego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Prezes to uj

  Oceniono 143 razy 139

  Każdemu opaskę na szyję. Co się będziecie piertolić.
  Policyjno-kościelny kraj.

 • Gość: Pichcik

  Oceniono 177 razy 129

  A wiecie co jest najśmieszniejsze? To, że po ewentualnym uchwaleniu tych poprawek i przepisów, ewentualna nowa po PiS ekipa W OGÓLE ich nie zniesie. Okaże się, że się sprawdzają, że są przydatne, że dzięki nim wyśledzono wielu przestępców i w ogóle są super i nic nie trzeba z nimi robić. Tak to będzie wyglądało :)

 • cycki3

  Oceniono 110 razy 100

  Ładnie Pan to wytropił, Panie Redaktorze. Tylko co z tego, skoro PiS ma i będzie nas miał w pi... (wypikane). Inspektora GIODO też zaraz odwołają, bo się okaże, że w 1999 roku spóźnił się 2 dni z zapłaceniem mandatu za niezapięte pasy.

 • lodzermensz1

  Oceniono 75 razy 65

  Jestem dziwnie spokojny o to, że pelikany odpowiedzą: jeśli ktoś nie ma nic na sumieniu nie musi się martwić.
  A tymczasem już nas mają. Mają możliwość niemal nieskrępowanej inwigilacji naszych rozmów telefonicznych i aktywności w internecie. Będą mogli śledzić naszą aktywność na drogach. Czekam jedynie na to, że w kiblu mi kamerę zamontują i Ziobro z jakim innym zwyrolem będą sobie to oglądać.

 • drdr2

  Oceniono 70 razy 60

  No to trzeba postawić policjanta przy każdej kamerze. Bo w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa będą niszczone. Sam chętnie potrenuję paintballa na wielkim bracie

 • Gość: zły

  Oceniono 63 razy 57

  Oczywiście z projektu wyłączony będzie Macierewicz ze swoim szoferem tow. Kazimierzem. I oczywiście nie obejmie Misiewicza bo nie mógłby podjechać limuzyną pod dyskotekę w remizie.

 • Gość: BabaDżaga

  Oceniono 45 razy 43

  Prościej będzie każdemu na szyję obrożę:
  1) z nadajnikiem GPS - żeby go śledzić,
  2) z materiałem wybuchowym - gdy będzie chciał prysnąć za granicę,
  3) z odrobiną uranu, plutonu lub innego materiału rozszczepialnego - jak się zbierze grupka np. 10 ludzi, to nastąpi mały wybuch jądrowy i władza ma problem niepożądanych demonstracji z głowy (uczestnikom pożądanych wyda się kołnierzyki z ołowiu.

 • skor11

  Oceniono 44 razy 42

  Niech oni zaczną siebie kontrolować i swoje chore pomysły bo prawie wszystkie są szkodliwe i prowadzą kraj w wiadomą stronę. Ale pińcet jest i co tam. Popieramy. Niech się dzieje co chce ale te pińcet najważniejsze. Masakra

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX