Sprzedaż aut w 2016 r. | VAG przegonił Toyotę

Wydawało się, że afera Dieselgate mocno zaszkodzi niemieckiemu koncernowi, a tymczasem w globalnym rankingu sprzedaży producent z Wolfsburga zajmuje najwyższą pozycję, pokonując Toyotę

Zeszłorocznym liderem rankingu była Toyota i wszystko wskazywało na to, że japoński koncern utrzyma pozycję również w tym roku. Volkswagen nie miał najlepszej passy z powodu ciągnącej się od ponad roku afery Dieselgate. Tymczasem rynek w ujęciu globalnym pokazał, że rządzą na nim zupełnie inne prawa.

Obydwa koncerny zanotowały wzrost sprzedaży w ubiegłym roku. Z tą różnicą, że Toyota zaledwie o 0,2 proc., a Volkswagen aż o 3,8 proc. Japoński producent sprzedał w sumie 10 175 000 samochodów, a tymczasem jego niemiecki konkurent uzyskał lepszy wynik - 10 310 000 sztuk.

Toyota na pocieszenie może odnotować fakt, że sprzedaż w Europie wzrosła o 6 procent. Tymczasem Volkswagen odnosi sukcesy w Chinach, gdzie popyt skompensował spadki na pozostałych rynkach. To właśnie w tym kierunku będzie podążał w najbliższych latach niemiecki koncern.

Na trzecim miejscu rankingu globalnej sprzedaży zameldował się amerykański General Motors. Firma sprzedała w 2016 roku 9,5 mln samochodów.

Opel Astra Sports TourerOpel Astra Sports Tourer fot. Opel

Zmiana lidera w Polsce

Ubiegły rok był rekordowy dla branży motoryzacyjnej w Polsce. Nadal rynek opiera się w większości na importowanych samochodach, ale wyniki sprzedaży aut nowych również były rekordowe. W 2016 roku sprzedaż nowych aut w Polsce (samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t) wyniosła 475 935 sztuk, czyli o 16,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Do tej pory wśród klientów indywidualnych największą popularnością cieszyła się Skoda. Jednak w zeszłym roku czeska marka musiała ustąpić miejsca Toyocie i Oplowi, które sprzedały kolejno 15 642 i 15 414 egzemplarzy. Czeska marka w tym czasie znalazła 13 861 klientów.

W ujęciu ogólnym (rejestracje flotowe i indywidualne) Skoda nadal pozostaje liderem. W 2016 r. Polacy zarejestrowali 52 288 nowych Skód. Na dalszych pozycjach znaleźli się: Volkswagen (42 830), Toyota (40 768), Opel (34 212) i Ford (29 102).

Czy zdziwiło Cię pierwsze miejsce koncernu Volkswagen?
Więcej o:
Komentarze (4)
Sprzedaż aut w 2016 r. | VAG przegonił Toyotę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jck12

  Oceniono 3 razy -1

  Oszukujące konie na biegunach przegoniły zwykłe konie na biegunach.

 • Gość: robi

  Oceniono 7 razy -1

  wszędize spadła sprzedaz szmelcwagena i ałdi
  a w Chinach wzrosła
  POmału jak się dowiedza jak to im sie psuje i kopci to w przyszłym roku hitler kaput

 • Gość: Rodrigo

  Oceniono 5 razy -3

  To dziwne, bo w innym artykule przeczytałem, że to Toyota jest liderem sprzedaży. Więc co za głupoty wy tu piszecie.

 • rusak84

  Oceniono 4 razy -4

  Robi, niedawno widziałem artykuł z grafiką i to Toyota wyprzedza w Chinach VW w kwestii sprzedaży. Dla mnie jednak to nie istotne. Od początku jeżdżę Toyotami. Jako pierwsze auto na studiach miałem Avensisa w kombi. Dzięki niemu zarabiałem pierwsze pieniądze. Potem był Avensis II, a teraz jeżdżę RAV4 z 2013 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX