Kredyt samochodowy kontra leasing konsumencki

Czy kredyt samochodowy odejdzie do lamusa? Zdetronizować go może leasing konsumencki, czyli możliwość swobodnego korzystania z rzeczy zamiast ich posiadania. Coraz więcej z nas zmienia oswojony przez lata, ale oparty na wielu dokumentach, zabezpieczeniach i droższy w miesięcznych kalkulacjach system na nowoczesne rozwiązanie, które daje niskie miesięczne raty oraz wolność wyboru i nie wymusza przywiązywania się do przedmiotów na całe życie.

90% osób nieposiadających samochodu chciałoby go mieć. Taki wniosek, na podstawie odpowiedzi ankietowanych Polaków, płynie z badania Volkswagen Financial Services dotyczącym mobilności. A prostą drogą do czerpania radości z samochodu - w dodatku nowego, z niskimi miesięcznymi ratami i możliwością swobodnej zmiany auta na kolejny nowy model co kilka lat - jest właśnie nowoczesne finansowanie, w tym leasing konsumencki.

Kredyt samochodowy w kilku słowach

Kredyt samochodowy znamy od lat. Wymaga zaprezentowania w banku całego szeregu dokumentów, potwierdzających zdolność kredytową i wiarygodność kupującego. Stawia też ostrzej sze warunki związane z zabezpieczeniami , którymi mogą być depozyt karty pojazdu, przeniesienie praw (cesja) z polisy AC pojazdu czy zastaw rejestrowy.

Licząc koszty całkowite, jest on zwykle tańszy niż tradycyjny leasing czy kredyt gotówkowy, jednak w przypadku miesięcznych kosztów może nie wytrzymać konkurencji z nowoczesnym leasingiem konsumenckim. Dlaczego? Ponieważ przy kredycie samochodowym bank kupuje dla nas pojazd w całości , a my mamy obowiązek oddać bankowi w ratach całą wartość takiego auta, z odsetkami, prowizjami, opłatami itp.

Leasing konsumencki opiera się na innych zasadach

W nowoczesnym leasingu konsumenckim, takim jak np. Audi Perfect Lease dla klientów prywatnych, spłacana jest tylko część wartości samochodu, jaką utracił on w okresie umowy . Płaci się więc za to, co faktycznie zostało wykorzystane, a nie za cały samochód. Po zakończeniu kontraktu, np. po 3 latach, auto można po prostu oddać i wziąć kolejny, nowy model w leasingu z niskimi ratami.

Zachęcać może też prostsza procedura i mniej formalności , w tym dokumentów (często wystarczą tylko dwa, potwierdzające tożsamość). Leasing konsumencki nie obniża również zdolności kredytowej w takim stopniu jak kredyt samochodowy.

Raty w leasingu konsumenckim Audi Perfect Lease

Jak niskie mogą być raty we wspomnianym już Audi Perfect Lease dla klientów prywatnych? Przy nowym modelu Audi Q2 ze 150-konnym silnikiem 1.4 TFSI, miesięczna rata leasingu brutto wyniesie 1 280 zł . Zakładany okres leasingu to 36 miesięcy, opłata wstępna 10% i roczny przebieg do 30 tys. km. Przy takich samych parametrach umowy w klasycznym kredycie samochodowym rata wyniesie co miesiąc powyżej 3 tys. zł, czyli ponad 2 razy więcej .

W przypadku Audi A4 - również z silnikiem o mocy 150 KM, w leasingu na 36 miesięcy, z opłatą wstępną 10% i rocznym przebiegiem do 30 tys. km - miesięczna rata wyniesie 1 632 zł brutto . Przy zachowaniu identycznych warunków umowy klasyczny kredyt samochodowy także przełoży się na dwukrotnie wyższy miesięczny koszt.

Kiedy wybrać kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy ma jednak swoich zwolenników - wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb.

Jeżeli na przykład planujemy jeździć danym samochodem aż do "zajeżdżenia" go, a w każdym razie przez dłuższy czas, wybór powinien paść na kredyt . Jest on również opłacalny, jeśli chcemy rozłożyć spłatę kredytu samochodowego na długie lata (nawet do 8-10 lat), żeby raty były jak najniższe , a także przy zakupie nietypowego czy trudnego w sfinansowaniu auta (np. rzadko spotykanej marki).

Czasu nie da się jednak zatrzymać, tak jak rozwoju nowoczesnych form finansowania - to one prędzej czy później zaczną najpewniej dominować na polskim rynku.