Głównym zadaniem Apple CarPlay jest przeniesienie najważniejszych funkcji iPhone'a na ekran systemu multimedialnego. Żeby skorzystać z Apple CarPlay potrzebujemy iPhone'a 5 lub nowszego. Standardowo łączymy się przez kabel USB, ale niektóre auta oferują możliwość sparowania bezprzewodowo. Żeby Apple CarPlay mogło zostać uruchomione trzeba mieć włączoną funkcję asystentki głosowej Siri.
Kiedy już połączymy telefon z samochodem (jest to bardzo intuicyjne, a na telefonie wyświetla się prosta instrukcja) na ekranie pojawią znajome ikony aplikacji z iPhone'a.
Dostajemy dostęp do najważniejszych aplikacji: Telefonu, Muzyki, Wiadomości i Map. Apple CarPlay pozwala nam więc: słuchać ulubionej muzyki ze smartfona na głośnikach auta, korzystać z wbudowanej w iPhone'a nawigacji, odczytywać/wysyłać wiadomości i dzwonić przez zestaw głośnomówiący. Cała obsługa telefonu zostaje przeniesiona na dotykowy ekran systemu multimedialnego.
Najciekawsza - moim zdaniem - funkcja Apple CarPlay, czyli Siri, w Polsce jest wciąż mocno ograniczona. Niestety, nie obsługuje języka polskiego, więc komunikować się z nią możemy tylko po angielsku. A szkoda, bo Siri jest wręcz stworzona do samochodu.
Wciskając przycisk na kierownicy albo mówiąc na głos "Hey Siri" uruchamiamy asystentkę i możemy jej wydawać polecenia. Co potrafi? Przykładowo, odczytać SMS-a, którego właśnie otrzymaliśmy, wysłuchać naszej odpowiedzi i przesłać ją do nadawcy. Możemy spytać Siri o restaurację w pobliżu albo podyktować adres, a ona samodzielnie ustawi cel w nawigacji. Siri przełączy też piosenkę albo wybierze konkretną listę odtwarzania czy wykonawcę. Spytana o pogodę w miejscu, do którego jedziemy, sprawdzi ją za nas.
Wszystko bez odrywania rąk od kierownicy.
Oprócz wymienionych wyżej aplikacji systemowych Apple CarPlay obsługuje również kilka popularnych aplikacji niestworzonych przez Apple'a. Zdecydowanie najważniejszą z polskiej perspektywy jest Spotify. Choć kalifornijska firma bardzo mocno promuje swoją usługę streamingową Apple Music, to Spotify znalazło się na liście. Niestety, dla Map Google'a Apple nie było już takie łaskawe. Skazani jesteśmy na Mapy wbudowane w iPhone'a. W naszym teście sprawowały się bez zarzutu. Problemy jednak mogą się pojawić w mniejszych miejscowościach. My jeździliśmy głównie po Warszawie i okolicach.
Wielu polskich kierowców będzie też odczuwać brak np. Yanosika.
Apple CarPlay przez cały test Opla Corsy 1.0 Turbo spisywało się bardzo dobrze. To naprawdę bardzo przydatna i świetnie zrealizowana funkcja, którą docenią posiadacze iPhone'ów. Niestety, w Polsce nie możemy wykorzystać Apple CarPlay w pełni. Siri nie potrafi komunikować się w naszym języku, a na liście obsługiwanych aplikacji brakuje kilku popularnych nad Wisłą pozycji. Jeżeli usługa będzie konsekwentnie rozwijana, to w przyszłości może okazać się wyjątkowo przydatna. Na razie dla wielu Polaków pozostanie ciekawostką.
W Polsce najpopularniejszym systemem na smartfonach jest nie iOS, a Android. Google również przygotowało podobną funkcjonalność dla kierowców. Nazywa się Android Auto i dostępna jest w większości nowych aut. Przy okazji któregoś z następnych testów sprawdzimy czy działa równie dobrze jak Apple CarPlay.
ZOBACZ TAKŻE: