Ziobro surowo ukarze pijanych kierowców. Nowe przepisy zaakceptowane przez rząd

Bezwzględna kara więzienia dla kierowcy, który pod wpływem alkoholu spowoduje poważny wypadek - to jedna ze zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Rząd zaakceptował już wstępnie nowe przepisy.
- Obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych, a czasem stanowią wręcz zachętę do zachowań powodujących tragiczne skutki. Nie można dłużej tolerować sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości jest bezradny wobec tych, którzy drwią z prawa i stwarzają śmiertelne zagrożenie – wskazuje Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeń prędkości) nie spotkała kara, bo ich sprawy się przedawniły. Spośród prawie 1400 osób, które skazano za jazdę pomimo odebranego wcześniej prawa jazdy, zaledwie wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Na 112 wyroków skazujących pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciała, 26 wymierzono kary w zawieszeniu (2014 r. – 38 zawieszeń na 151 wyroków; 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).

Co zmieniają nowe przepisy?

 • Pijany lub odurzony narkotykami kierowca, który spowoduje poważny wypadek (śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej), pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.
 • Sprawy o wykroczenia drogowe, w których wszczęto postępowanie, będą się przedawniały po trzech, a nie jak dotychczas po dwóch latach od momentu popełnienia wykroczenia.
 • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia tak jak jest obecnie (w praktyce sądy rzadko ją orzekają, a jeśli już – to najczęściej w zawieszeniu). Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
 • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Dziś – do 3 lat więzienia.
 • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

- Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zostały już wstępnie zaakceptowane przez rząd. Teraz projekt trafi do prac w Sejmie, a potem na biurko prezydenta. Jeśli nie zostaną zgłoszone żadne zmiany, nowe prawo zacznie obowiązywać w drugim kwartale tego roku - powiedział w rozmowie z moto.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Czy twoim zdaniem zaostrzanie kar dla pijanych kierowców to dobre rozwiązanie?
Więcej o:
Komentarze (96)
Ziobro surowo ukarze pijanych kierowców. Nowe przepisy zaakceptowane przez rząd
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • van_norden

  Oceniono 28 razy 20

  W 90% przyczyną wypadków jest głupota a nie alkohol. Jaka kara dla idiotów?

 • pandzik

  Oceniono 35 razy 19

  Słabo. Za śmierć min 2 lata. powinno się to traktować jak zabójstwo z premedytacją.

 • year68

  Oceniono 21 razy 17

  Nie widzę nic o immunitetach panie Ziobro. Ma być jak w PRLu, klasa robotnicza pije szampana, ustami swoich przedstawicieli...

 • pi_rez

  Oceniono 19 razy 13

  nie surowość a nieuchronność kary przeciwdziała popełnianiu przestępstw. Co z tego że są 2 lata więzienia, skoro nawet policjanci uważają wybrane przepisy za kuriozalne a ograniczenia prędkości sami nagminnie łamią? to już nawet nie łapówka ale zwykłe apel o zdrowy rozsądek wzbudza u funkcjonariusza chęć odstąpienia od wypisania mandatu lub skierowaniu sprawy do sądu...

 • Gość: Bolo

  Oceniono 13 razy 9

  Jakoś nie widzę różnicy pomiędzy obrażeniami lub śmiercią w wypadku spowodowanym przez pijanego czy trzeźwego!!!! Jaka mi różnica, kto mnie rozjedzie TIR-em???

 • Gość: Jan

  Oceniono 8 razy 6

  Czy kary będą obowiązywać księży i polityków???
  W końcu za kierownicą wszyscy są równi.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 10 razy 6

  Sławoj posikał sie ze śmiechu

 • wicipinski

  Oceniono 8 razy 6

  Trzeba będzie postawić ze trzy nowe więzienia. Potem dostawić kolejne dla krytyków dobrej zmiany i jedno dla osobistych wrogów Zbysia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX