BMW | "Piątka" pojedzie bez kierowcy

Pomiędzy koncernami trwa technologiczny wyścig, który pierwszy wyda na świat najlepszy, autonomiczny samochód. BMW również nie próżnuje i pokaże na targach CES nową Serię 5, która sporo potrafi

Bawarski producent liczy, że autonomiczny samochód pojawi się na drogach już za cztery lata, a tymczasem na targach CES pojawi się prototyp BMW Serii 5 naszpikowany nowoczesną elektroniką. Jak donoszą źródła - samochód jest podobno bardzo bliski produkcji.

Jak działa system w nowym BMW? Na pokładzie Serii 5 zamontowano kamery i czujniki, które analizują położenie samochodu, a także sytuację w jego otoczeniu, a wspomaga je dokładna mapa cyfrowa. BMW nie zdradza zbyt wiele szczegółów na temat rozwiązań technicznych, a skupia się najciekawszych funkcjach, które umożliwia autonomiczna jazda.

Wystarczy, że kierowca poinformuje pojazd o nadchodzącym spotkaniu, a komputer obliczy wszystkie informacje na temat sugerowanej trasy dojazdu, sprawdzając przy tym natężenie ruchu oraz warunki drogowe.

Autonomiczne BMW serii 5Autonomiczne BMW serii 5 fot. BMW

Gdy samochód przejmie kontrole nad kierownicą, kierowca i pasażerowie będą mogli skorzystać z multimediów dostępnych na pokładzie. W trybie "Pasażer" (tryb autonomiczny) urządzenie multimedialne zaproponuje dostęp do takich usług jak Amazon Prime Video czy Amazon Prime Now, które będą bezprzewodowo połączone ze smartfonami lub tabletami. Jeżeli zdecydujemy się na emisję filmu, auto przyciemni światła w kabinie i zasłoni rolety.

W autonomicznym BMW nie pojawi się nowy wyświetlacz hologramowy prezentowany przez BMW na tych samych targach, ale urządzenie multimedialne będzie obsługiwać gesty oraz sterowanie głosowe przy pomocy systemu Microsoft Cortana.

Autonomiczne BMW serii 5Autonomiczne BMW serii 5 fot. BMW

Wisienką na torcie będzie system Robot Valet Parking. Wystarczy, że kierowca wysiądzie z kabiny, a samochód zajmie wybrane miejsce parkingowe. W razie potrzeby, kierowca przy pomocy aplikacji będzie mógł wywołać pojazd, żeby samodzielnie wyjechał z parkingu.

To wszystko, a także wiele innych technologii będzie można zobaczyć na rozpoczętych właśnie targach CES w Las Vegas.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.