Salon Detroit 2017 | Audi Q8 Concept | Flagowy SUV Coupe

Audi Q8 Concept zapowiada nowy model Audi. Ma w sobie łączyć cechy luksusowego SUV-a z piękną sylwetką coupe. Napęd to wydajna hybryda typu plug-in

Audi Q8 nie będzie klasycznym dużym SUV-em. To kolejny przedstawiciel coraz popularniejszego segmentu tzw. SUV-ów coupe. Jeżeli mielibyśmy znaleźć Q8 konkurenta, to trzeba by wskazać BMW X6 oraz Mercedesa GLE Coupe. Auto powstaje oczywiście na bazie Q7. Mierzy 5,02 m długości i 2,04 m szerokości. Największa stylistyczną nowością jest kolejne wcielenie osłony chłodnicy Singleframe.

Trzy metry rozstawu osi gwarantują dużo miejsca dla pasażerów i bagażu. I to mimo mocno opadającej linii dachu. Bagażnik pomieści 630 litrów. Audi Q8 nie zamierza brać udziału w wyścigu na jak największą liczbę miejsc. W kabinie wygospodarowano tylko 4 miejsca, ale każdy ma podróżować w Q8 w luksusie, który dotąd kojarzył się tylko z najdroższymi limuzynami.

Poziomem wykończenia i oferowane luksusu Audi Q8 zbliży się do koncernowych braci - Porsche Cayenne oraz Bentleya Bentaygi. Wszystkie trzy auta będą budowane na tej samej platformie MLB-EVO. Wykorzystuje ją również Q7, a w przyszłości powstanie na niej nowa generacja Audi A8.

"Q8 concept, to Audi w swej szczytowej formie. Demonstruje mocne strony naszej marki, np. technikę i stylistykę oraz pokazuje, jak będzie wyglądał nasz przyszły, seryjny SUV klasy luksusowej" – mówi Dietmar Voggenreiter, szef sprzedaży i marketingu Audi AG. "Wyświetlacze, wskaźniki i zegary nowej generacji, pozwalają użytkownikom tego modelu zapoznać się z zupełnie nowymi sposobami pracy systemów typu connectivity."

Audi Q8 ConceptAudi Q8 Concept fot. Audi

Co pod maską? Koncepcyjne Q8 to hybryda typu plug-in. Silnik spalinowy pojazdu to jednostka 3.0 TFSI V6, generująca moc 333 KM i maksymalny moment obrotowy 500 Nm. Silnik elektryczny natomiast, ma moc 136 KM i moment obrotowy 330 Nm. Łączna moc układu wynosi 442 KM i 700 Nm. Skrzynia to tiptronic, czyli automat o 8 przełożeniach.

Audi Q8 Concept przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 sekundy i rozpędza się dalej do 250 km/h. Jak podaje producent spalanie w cyklu mieszanym to tylko 2,3 litra na 100 km.

Audi Q8 ConceptAudi Q8 Concept fot. Audi

Audi Q8 Concept oficjalnie zaprezentowano na właśnie trwający targach w Detroit. Możemy się spodziewać, że potężny SUV coupe przyjedzie w marcu do Europy i będziemy mogli go zobaczyć podczas Salonu Samochodowego w Genewie. A co z produkcyjną wersją? Audi nie zamierza zwlekać. Q8 trafi do sprzedaży już w przyszłym roku.

Już w 2018 roku Audi Q8 trafi do sprzedaży. Czy podoba Ci się koncept, który bezpośrednio zapowiada nowy model?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.