Rekordowy import samochodów używanych. 500+ i zmiana akcyzy zrobiły swoje

W ubiegłym roku Polacy sprowadzili około miliona używanych samochodów. To dwa razy lepszy wynik niż liczba rejestracji nowych aut z salonów. Rząd dołożył do tego swoją cegiełkę

Najnowsze dane dotyczące importu samochodów używanych do Polski dotyczą okresu do 20 grudnia 2016 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku sprowadziliśmy 992 592 aut. Jest zatem prawie pewne, że w całym 2016 r. granica miliona egzemplarzy została przekroczona. To największa wartość od 2008 roku. Eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar prognozują, że wynik za cały rok wzrośnie do 1 025 000 sztuk.

W tym samym okresie z polskich salonów wyjechało na ulice 480 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony (szacunkowe dane IBRM Samar), co oznacza, że łącznie na polskich drogach w 2016 r. pojawiło się 1,5 mln aut. To większe korki w miastach i wzmożony ruch na łączących je drogach. A według ekspertów przyszłoroczny rezultat może być jeszcze lepszy.

Skumulowany wynik rejestracji nowych i używanych aut z importu w 2016 r. jest drugim najlepszym w historii. Lepiej było tylko w 2008 r.

Najpopularniejsze samochody z importu - wiek, marka, model

Od 2010 r. średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów jest coraz większy. Co prawda były miesiące spadków, ale ogólny trend jest wzrostowy. W 2016 r. średnia wyniosła 11 lat i 10 miesięcy. Gorzej było tylko w okresie po wejściu Polski do UE, kiedy to przez kilka miesięcy średni wiek utrzymywał się jeszcze bliżej granicy 12 lat.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na którą powołują się autorzy raportu IBRM Samar, wynika, że w 2016 r. 44 proc. importu stanowiły marki niemieckie, 59 proc. aut miało silniki benzynowe, a 45 proc. jednostki o pojemności od 1.6 do 2 litrów. Średnia moc sprowadzanych samochodów to 121 KM. Kluczową rolę w imporcie odgrywała cena auta, a ta według deklaracji złożonych w izbach celnych nie jest taka mała - 29 702 zł to średnia deklarowana wartość samochodu osobowego podlegającego ocleniu w ubiegłym roku.

Import samochodów a program 500+

Eksperci doszukują się różnych przyczyn rosnącej liczby importowanych do Polski samochodów. Jednym z powodów ma być rządowy program Rodzina 500+. Pieniądze otrzymywane w ramach "500+" przez wielu Polaków przeznaczane są na zakup auta. Pisaliśmy o tym tutaj: Program 500+ a zakup samochodu. Jeszcze bardziej istotną przyczyną mogą być zapowiadane zmiany w podatku akcyzowym, który nie ma być - jak do tej pory - wyliczany na podstawie wartości samochodu.

Co przyniosą następne lata? Trudno to przewidzieć, ale według prognoz w tym roku import samochodów używanych do Polski może być jeszcze większy niż w 2016. Analitycy IBRM Samar są zdania, że średni wiek sprowadzanych aut nie powinien przekroczyć bariery 12 lat.

Wyraźne zmiany mogą jednak dotyczyć najpopularniejszych marek. Od wielu lat prym wiedzie volkswagen, ale tuż za jego plecami znajduje się opel, który systematycznie odrabia straty (astra zastąpiła już passata na trzecim miejscu podium). Najpopularniejszym modelem wciąż pozostaje audi A4 i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Więcej o:
Komentarze (144)
Rekordowy import samochodów używanych. 500+ i zmiana akcyzy zrobiły swoje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: pis to kpina

  Oceniono 119 razy 53

  Wielu ludzi przeznacza pieniądze z 500+ na siebie a nie na dzieci i dlatego ten program jest największym błędem. Zamiast pieniędzy do ręki powinno dawać się bony na ubrania, darmowe żywienie na stołówkach itp. a tak to cwaniaczki dostały łatwą kaskę ze wspólnego budżetu.

 • qwerty_solo

  Oceniono 125 razy 51

  A niby jak Polacy mają kupować nowe samochody? Za co? Skoro najtańszy mieszczący rodzinę samochód kosztuje z 50tys. złotych, a porządniejszy ze sto. Toż to pieniądze jakich w tym kraju prawie nikt na oczy nie widział. Gdyby wzrosła sprzedaż wódy, to rozumiem - budzi niepokój, ale to, że jakaś rodzina kupi sobie auto, żeby móc pojechać do ciotki w odwiedziny i pod namiot na wakacje, to też źle i obciachowo? Taki mamy fantastyczny kraj, że to szczyt marzeń.

 • Gość: mirek

  Oceniono 42 razy 40

  Bardzo duża ilość pojazdów importowanych do Polski i oferowana przez komisy akcyzę ma opłacaną dopiero jak na auto jest klient. W komisach zalegały setki tysięcy nie opłaconych pojazdów gdyż nikt nie sprawdza kiedy tak naprawdę auto było wprowadzone to importer oświadcza kiedy auto przekroczyło granicę i kiedy akcyzę zapłaci. Komisy masowo ruszyły do Urzędów Celnych żeby zdążyć przed wprowadzeniem zmian i w dużej części popłaciły akcyzy za pojazdy o których imporcie żadne Polskie urzędy nie miały pojęcia. Kasa do państwa wpłynęła a akcyza została bez zmian taki był cel tego zamieszania z nowymi stawkami.
  Ale rząd sukces przypisuje sobie programowi 500 + , ma on wpływ na sprzedaż pojazdów ale nie wielki.

 • antykaczysta40

  Oceniono 73 razy 39

  Smog 500+

 • van_norden

  Oceniono 39 razy 25

  Czyli za pieniądze polskich podatników Niemcy wysprzątali swoje szroty,

 • year68

  Oceniono 27 razy 13

  A Morawiecki zdziwiony, że tyle kasy wpompowali i nie widać popytu w kraju. Panie ministrze wysokiej klasy, to było wiadomo od razu, ta kasa wyjechała do Niemiec, do Francji. Żebyście nie zamknęli granicy z ruskimi, to pojechała by też tam, po paliwo, papierosy i wódkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX