Nowe przepisy już weszły w życie. Luki zniknęły. Zabiorą prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wymówka "zapomniałem prawka" już nie pomoże. Koniec z unikaniem kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Jakie inne zmiany wprowadzają nowe przepisy?

Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowela ustawy o kierujących pojazdami. Wprowadza kilka ważnych zmian dla kierowców.

Nowe przepisy to koniec z unikaniem kar

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 51 km/h drogówka zabierała prawo jazdy na 3 miesiące. Surowej kary można było w prosty sposób uniknąć, co wielu kierowców wykorzystywało - wystarczyło stwierdzić, że zapomniało się prawa jazdy. W takiej sytuacji policjant mógł jedynie wlepić mandat, nałożyć punkty karne i grzywnę za brak dokumentu. Od niedzieli 1 stycznia jest inaczej. Zgodnie z zapisami noweli ustawy o kierujących pojazdami starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy nawet jeśli policja fizycznie go nie odebrała.

W sprawie noweli kontaktowaliśmy się z Komendą Główną Policji, ale nie ma oficjalnych danych, które informują, ilu kierowców w ten sposób uniknęło utraty prawa jazdy. Jednak już w ubiegłym roku nieoficjalnie mówiło się, że nie są to przypadki sporadyczne (pisaliśmy o tym tutaj: Piraci drogowi znaleźli lukę w przepisach).

Komenda Główna Policji wydała oficjalny komunikat w sprawie noweli.

Komunikat KGPKomunikat KGP Źródło: KGP

Nowe przepisy dają starostom jeszcze jedno uprawnienie. Będą mogli wysłać kierowcę, który został zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, na kurs reedukacyjny.

CEPiK 2.0 dopiero od 2018 roku

Nowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców miała wystartować od początku tego roku, ale jej oddanie zostało przesunięte na 4 czerwca 2018. Przyczyną był przeprowadzony audyt, który wykazał, że system nie jest jeszcze gotowy i jego wprowadzenie spowoduje więcej szkód niż pożytku.

Co umożliwi system CEPiK 2.0? Wprowadzenie m.in. długo zapowiadanych zmian dla nowych kierowców, czyli kursów doszkalających i obowiązku przyklejania zielonych listków.

"Dwa zdania" | Limity do 30 km/h w miastach

Więcej o:
Komentarze (70)
Nowe przepisy już weszły w życie. Luki zniknęły. Zabiorą prawo jazdy za nadmierną prędkość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: zecik

  Oceniono 65 razy 45

  juz widze jak policjant odbiera prawko katabasowi a na 2 dzien oproznja sluzbowa szafke marzyciele..,.

 • kuma1

  Oceniono 68 razy 30

  Bezpieczny i technicznie wyposażony odcinek drogi powiatowej i krajowej na którym umieszczono rażąco zaniżoną prędkość poruszania się pojazdów oraz wykorzystywania takich odcinków jako miejsca łapania kierowców , powinna być traktowane jako niedozwolone wykroczenie i z urzędu wymierzane kary administracyjne do 5000 zł dla zarządzających drogą oraz komendanta Policji za brak nadzoru nad płynnością ,przepustowością i bezpieczeństwem kierujących pojazdami i wprowadzaniem nadzorcy przez Policję w błąd, przez brak zaleceń.

 • esobrio

  Oceniono 22 razy 14

  A przepraszam, z jakiej paki w wcześniej można bylo głupio się tłumaczyć, że się zapomniało PJ? Dokument powinien być oznaczany w systemie jako odebrany (czyli nieważny) niezależnie od tego, gdzie się fizycznie znajduje, i po ptakach. To takie trudne?

 • kuma1

  Oceniono 42 razy 12

  Czy Policja zostanie wyposażona w urządzenia pomiarowe, profesjonalne i atestowane , godne zaufania przez kierujących i czy będą wyposażone w informację o prędkości pojazdu policyjnego w czasie pomiaru a fotoradar stały i przewoźny o zgodnym z zaleceniami producenta ustawienie radaru. Miejsce oraz warunki ustawienia, powinny być potwierdzone przez dyplomowanego rzeczoznawcę .

 • uzbadazbesta

  Oceniono 10 razy 8

  Nie rozumiem, dlaczego starosta "może" zatrzymać prawo jazdy. To jest urzędnik, a nie sędzia: jest czyn, jest konsekwencja, nie ma miejsca na żadne "może".

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 6

  A nie wystarczy opracować normalny kodeks drogowy bez fuszerek i kombinacji?
  Proponowałbym też normalne egzaminy na prawo jazdy i szkoły nauki jazdy jej uczącej a nie pod egzamin.
  Także kary za recydywę jazdy po spożyciu alkoholu, po używaniu środków odurzających lub bez wymaganych dokumentów powinny być egzekwowane bez zwłoki i dotkliwie, natomiast zapytam dlaczego policja organizuje łapanki i nadstawia probierz gwałcąc w tym momencie prawo do wolności, jeżeli nie jestem pod wpływem i nic nie wskazuje na to to dlaczego muszę dmuchać?

 • eselk

  Oceniono 6 razy 6

  Wczoraj zrobiłem trasę Poznań-Płock-Ostródę-Gdańsk-Bydgoszcz-Poznań łącznie 860 km na całej trasie od godziny 4 rano nie było ani jednego radiowozu, Yanosik tylko informował o nieoznakowanych pojazdach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX