Mercedes E-Truck | Ciężarówka przyszłości

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak może wyglądać samochód ciężarowy przyszłości - oto odpowiedź. Mercedes E-Truck jest szybki, oszczędny, a do tego nie emituje szkodliwych substancji. Jest tylko jeden problem - na razie to tylko koncept

Francisco Calado stworzył projekt ciężarówki przyszłości, który opisuje w kilku sowach jako "dobrze zaplanowany samochód transportujący ciecz". Mercedes-Benz E-Truck ma być najszybszym i najbardziej oszczędnym samochodem ciężarowym przyszłości.

Pojazd jest wyposażony, przynajmniej w teorii, w dziesięć akumulatorów w kształcie cylindrów, które zasilają silnik elektryczny. Projektant dostosował wygląd kabiny oraz naczepy w taki sposób, żeby miały jak najwyższy współczynnik aerodynamiki, co pozwoli zaoszczędzić energię, a także uchroni przed działaniem bocznego wiatru.

Kabina jest podzielona na dwie części, a dostęp do niej będzie możliwy przez drzwi umieszczone z przodu zamiast po bokach. Jedno z pomieszczeń służy do pracy, natomiast drugie do wypoczynku, gdzie umieszczono łazienkę i miejsce do wypoczynku.

Mercedes E-Truck ConceptMercedes E-Truck Concept fot. Francisco Calado

Na razie jest to tylko odważna wizja projektanta, ale można się spodziewać, że za jakiś czas producenci sięgną po niektóre z tych rozwiązań. Szczególnie w temacie optymalizacji zapotrzebowania na energię.

 

Francisco Calado dał się ponieść fantazji czy... może rzeczywiście ciężarówki przyszłości będą tak wyglądały?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.