Skoda | To już 19 mln samochodów

Historia marki Skoda ma już 101 lat, a przez ten czas niewielka manufaktura z Mlada Boleslav zamieniła się w globalnego producenta samochodów. Czeski producent ma kolejny powód do świętowania. Z taśm produkcyjnych zjechał właśnie model o numerze 19 000 000

Niewiele osób ma świadomość, że założona w 1895 roku firma Laurin&Klement zajmowała się produkcją rowerów. Marka Skoda pojawiła się dziesięć lat później, gdy na drogi wjechały pierwszy pojazd o nazwie Voiiturette A. Od tamtego czasu aż do dziś wyprodukowano 19 mln egzemplarzy samochodów.

Jubileuszowym egzemplarzem jest Skoda Fabia o nadwoziu hatchback w kolorze Moon White. Gdy tylko samochód zjechał z taśmy montażowej, tuż obok niego pojawiło się kilka historycznych modeli, a wraz z nimi grupa pracowników fabryki, pozując razem do pamiątkowego zdjęcia.

Skoda | 19 milionów wyprodukowanych samochodówSkoda | 19 milionów wyprodukowanych samochodów fot. Skoda

Kolejny kamień milowy w historii fabryki zbiegł się z 25-leciem partnerstwa z koncernem Volkswagen, dzięki któremu Skoda sześciokrotnie zwiększyła swoje możliwości produkcyjne. W obecnej chwili z wszystkich fabryk czeskiej marki wyjeżdża siedem modeli w ponad 40 różnych wersjach. Od przyszłego roku do listy dołączy kolejna lokalizacja, tym razem w Algierii, gdzie będzie produkowany model Octavia po face-liftingu.

Najważniejszą tegoroczną premierą był długo wyczekiwany SUV - Kodiaq, ale niebawem możemy się spodziewać nowego Yeti, odświeżonego modelu Rapid oraz kilku wersji hybrydowych typu plug-in.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.