Salon Detroit 2017 | Audi Q8 Concept | Nowy okręt flagowy

Audi przywiezienie do Detroit bardzo ciekawy koncept. Będzie to nowy, duży SUV, który w przyszłości stanie się okrętem flagowym marki z Ingolstadt

Audi Q8 nie będzie klasycznym dużym SUV-em. To kolejny przedstawiciel coraz popularniejszego segmentu tzw. SUV-ów coupe. Jeżeli mielibyśmy znaleźć Q8 konkurenta, to trzeba by wskazać BMW X6 oraz Mercedesa GLE Coupe. Jednak Audi zamierza pozycjonować Q8 półkę wyżej. Nowy model ma być większy od Q7 (5,05 m długości) i dołączyć do modelu A8 na samym szczycie oferty producenta z Ingolstadt.

Poziomem wykończenia i oferowane luksusu Audi Q8 ma zbliżyć się do koncernowych braci - Porsche Cayenne oraz Bentleya Bentaygi. Wszystkie trzy auta będą budowane na tej samej platformie MLB-EVO. Wykorzystuje ją również Q7, a w przyszłości powstanie na niej nowa generacja Audi A8.

Parę słów o silnikach

Oczywiście o jednostkach napędowych nie mamy jeszcze żadnych potwierdzonych informacji. Jednak Q8 opisywane jest jako "flagowy model" i dlatego pod maską możemy się spodziewać tylko najmocniejszych silników oferowanych przez Audi. W spekulacjach mowa o doładowanych V-szóstkach i V-ósemkach. Oferta może być bardzo zbliżona do Audi A8.

Pojawiły się już wieści o sportowych odmianach SUV-a coupe. W SQ8 miałby pracować potężny diesel 4.0 V8 (znany z SQ7), a w spodziewanej później RSQ8 benzynowa V-ósemka biturbo o mocy przekraczającej 600 KM.

Na pierwszym szkicu widzimy napis "e-tron". Oznacza to, że w Audi Q8 nie zabraknie też bardziej przyjaznych środowisku napędów. Na pewno będzie dostępna wersja hybrydowa. Prawdopodobna wydaje się też odmiana w pełni elektryczna.

Audi Q8 ConceptAudi Q8 Concept fot. Audi

Salon Samochodowy w Detroit rusza już 8 stycznia i to w Michigan koncept zostanie oficjalnie zaprezentowany. Powinniśmy się wtedy dowiedzieć znacznie więcej o wymiarach Q8, jednostkach napędowych i innych szczegółach. Kierowcy na całym świecie - również ci z bardzo grubymi portfelami - oszaleli na punkcie SUV-ów. Audi nie będzie więc zwlekać z przygotowaniem produkcyjnej wersji Q8. Możemy się spodziewać, że flagowy SUV z Ingolstadt pojawi się na drogach już w 2018 roku.

Czekamy!

Nam pierwsze szkice Audi Q8 Concept bardzo się podobają (zwłaszcza nowy przód!). A co Ty myślisz o pomyśle na flagowego SUV-a Audi?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.