Salon Detroit 2017 | Honda Odyssey | Kilkuletni projektanci

Europa powoli zapomina o vanach i minivanach. Jednak za Oceanem to wciąż ważny segment rynku. Niedługo producenci stoczą w USA bardzo ciekawą walkę o kierowców

 

Już w Detroit, 8 stycznia przyszłego roku, Honda zaprezentuje zupełnie nowe wcielenie modelu Odyssey. Będzie to piąta generacja bardzo lubianego w Stanach auta. Japończycy ujawnili właśnie pierwszy komputerowy szkic vana. Sugeruje on, że nowa Honda Odyssey stanie się znacznie ostrzejsza i dynamiczniejsza.

Honda OdysseyHonda Odyssey fot. Honda | Tak wygląda aktualna generacja praktycznej Hondy Odyssey

Co ciekawe, jeszcze przed przystąpieniem do prac właściwych projektantów, Honda poprosiła dzieci swoich pracowników o narysowanie vana marzeń. Podobno pracujący w Ohio zespół Odyssey Development Team wziął te rysunki pod uwagę...

Rysunek wymarzonej Hondy OdysseyRysunek wymarzonej Hondy Odyssey Rysunek wymarzonej Hondy Odyssey

A już bardziej na poważnie, to zespół Hondy miał przed sobą bardzo trudne zadanie. Nowa Odyssey będzie musiała zmierzyć się z Chryslerem Pacifica V6. Van koncernu FCA został bardzo ciepło przyjęty przez amerykańskich kierowców i poważnie namieszał w segmencie.

Dlatego Honda mówi o dużych zmianach i zapowiada "przełomowy" samochód w klasie. Rodzinny Odyssey ma zaoferować niespotykaną dotąd przestronność i górować nad rywalami walorami praktycznymi. Co dokładnie wynika z tych pięknych, marketingowych formułek dowiemy się już na początku roku.

Na razie wiemy tylko, że pod maską będzie pracowała ta sama 3,5-litrowa V-szóstka, co do tej pory. Jednak silnik - podobnie jak w modelach Pilot oraz Acura MDX - zostanie unowocześniony. Ma oferować ciut lepsze osiągi i cechować się jeszcze mniejszym apetytem na benzynę. Nie licząc hybrydowej Pacifiki, Honda już teraz jest najoszczędniejszym vanem w USA. Odyssey zadebiutuje z 9-biegowym automatem. Później skrzynia zostanie zastąpiona zupełnie nową konstrukcją o 10 przełożeniach.

Tak wygląda Chrysler Pacifica. Nowy, bardzo groźny konkurent Hondy:

Chrysler PacificaChrysler Pacifica fot. Chrysler

Więcej o: