Volkswagen Atlas | Ruszyła produkcja

Atlas to duży, mierzący ponad 5 metrów długości SUV Volkswagena. Auto już niedługo trafi do sprzedaży - produkcja w Chattanooga ruszyła pełną parą

Volkswagen Atlas jest produkowany w amerykańskich zakładach Volkswagena w Chattanooga, w stanie Tennessee. Przygotowanie fabryki do produkcji dużego SUV-a pochłonęło 900 milionów dolarów, a liczba pracowników wzrosła do 2800. W Tennessee powstaje również Passat. Atlas do klientów ma trafić w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nowy SUV powstał przede wszystkim z myślą o rynku amerykańskim. Do Europy również trafi, ale na wschód - na pewno będą go mogli kupić Rosjanie.

Nie oznacza to jednak, że Atlas nie jest ważnym modelem z naszej perspektywy. Pojawienie się Atlasa w ofercie Volkswagena oznacza jej przemodelowanie. Flagowym SUV-em marki w dalszym ciągu pozostanie Touareg - nowa generacja bardzo poważnie urośnie. Lukę pomiędzy kompaktowym Tiguanem, a znacznie większym Touaregiem prawdopodobnie wypełni przedłużona wersja tego pierwszego. Będzie to model blisko spokrewniony ze Skodą Kodiaq.

Rusza produkcja Volkswagena AtlasaRusza produkcja Volkswagena Atlasa fot. Volkswagen

Volkswagen Atlas | Najważniejsze informacje

To tzw. "midsize SUV", co można przetłumaczyć jako SUV średnich rozmiarów. Jednak Atlas jest średni tylko jak na warunki amerykańskie. W Europie uznalibyśmy go za co najmniej dużego. Mierzy bowiem 5 037 mm długości, 1 979 mm szerokości i 1 767 mm wysokości. To największy model w ofercie amerykańskiego Volkswagena. Auto będzie pozycjonowane jako propozycja dla rodzin, prowadzących aktywny tryb życia. Oferuje trzy rzędy siedzeń i 7 wygodnych miejsc.

Atlas powstaje na platformie MQB. Na początek dostępne będą dwie jednostki napędowe: dwulitrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 238 KM oraz 3,6-litrowa V-szóstka o mocy 280 KM. Obydwa silniki są parowane z ośmiostopniowym automatem. Standardowo VW Atlas to samochodów przednionapędowy, dla wersji V6 jako opcję przewidziano napęd 4Motion.

Na rynku rosyjskim Atlas dostanie dwulitrowego diesla TDI o nieznanych jeszcze parametrach.

Czy chciałbyś zobaczyć w polskich salonach Volkswagena Atlasa?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.