Subaru Impreza samochodem roku w Japonii

Nowe Subaru Impreza zgarnęło prestiżową nagrodę. Auto już niedługo trafi do sprzedaży na Starym Kontynencie

Nowe Subaru Impreza zostało Samochodem Roku w Japonii. To jedna z najbardziej prestiżowych, motoryzacyjnych nagród przyznawanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. W konkursie głosują nie tylko dziennikarze, ale także kierowcy wyścigowi oraz specjaliści od przemysłu. W zeszłym roku pierwsze miejsce zajęła Mazda MX-5. Subaru długo czekało na ten tytuł - od 2003 roku i modelu Legacy.

Europejscy kierowcy nie mieli jeszcze okazji sprawdzić nowej Imprezy. Auto znajduje się jednak już w sprzedaży w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. To dwa najważniejsze rynki dla japońskiej marki.

Prestiżowa nagroda na pewno pomoże w promocji samochodu. Warto przypomnieć, że według założeń producenta nowa Impreza będzie samochodem przełomowym. Ma być bowiem najważniejszym modelem japońskiej marki w zdobywaniu kolejnych klientów - koncern Fuji Heavy Industries chce do 2020 roku wyraźnie rozruszać sprzedaż Subaru. Auto zostało zbudowane na nowej płycie podłogowej, która ma w przyszłości być bazą dla większości samochodów Subaru.

Subaru Impreza USASubaru Impreza USA Produkcja amerykańskiej wersji już ruszyła w Indianie. Impreza po raz pierwszy powstaje w USA, dołączyła do modeli Legacy oraz Outback

Nowa Impreza | Najważniejsze informacje

Hatchback mierzy 4 460 mm długości, 1 777 mm szerokości, 1 445 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2 670 mm. Sedan jest dłuższy (4 625 mm). Pod maskę trafi nowa generacja dwulitrowego, wolnossącego silnika o mocy 152 KM. Motor współpracuje z bezstopniową skrzynią biegów Lineatronic. Dostępny jest także pięciobiegowy manual. Subaru zapewnia, że po gruntownych modyfikacjach silnik jest mocniejszy (o 4 KM), lżejszy i dużo oszczędniejszy.

Subaru chwali się, że na pokład trafi m.in. nowy system multimedialny z 8-calowym wyświetlaczem, kamera EyeSight oraz cała masa asystentów kierowcy i systemów bezpieczeństwa. Chodzi np. o hamulec, który zareaguje, kiedy podczas cofania nie zauważymy przeszkody, system ostrzegający przez opuszczeniem pasa ruchu, aktywny tempomat czy system awaryjnego hamowania, który pomoże nam uniknąć kolizji.

Czy Twoim zdaniem nowe Subaru Impreza odniesie sukces na rynku europejskim?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.