Salon Los Angeles 2016 | Jaguar I-Pace | Elektryczny kocur

Niedawno Jaguar wkroczył do segmentu SUV-ów z modelem F-Pace. Nowy model, I-Pace, to kolejny crossover, tym razem elektryczny. Na drogi wyjedzie już w 2018 roku

W Los Angeles Jaguar zaprezentował elektrycznego SUV-a o imieniu I-Pace. Na razie to pojazd koncepcyjny, ale Brytyjczycy zapowiadają, że nie będą zwlekali z produkcyjną wersją. Rywal Tesli Model X i Mercedesa EQ wyjedzie na drogi już w 2018 roku.

Za napędzanie Jaguara I-Pace odpowiadają dwa elektryczne silniki - jeden umieszczony z przodu, drugi z tyłu. Każdy odpowiada za koła swojej osi. Łączna moc układu to 400 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Niestety, nie znamy jeszcze dokładnych osiągów konceptu. Podano tylko, że pierwsza setka na liczniku to kwestia "około 4 sekund".

Zamontowane w podłodze baterie (90 kW) powinny spokojnie wystarczyć na 220 mil (354 km) na jednym ładowaniu (to wciąż szacunki). Jaguar podkreśla, że ma to być realny wynik przy normalnej jeździe, a nie dane wyciągnięte z laboratorium albo przejażdżki specjalisty od oszczędnej jazdy. Jaguar I-Pace ma oczywiście obsługiwać technologię szybkiego ładowania. Dla porównania, Tesla dla Modelu X podaje 250 mil, czyli około 400 km.

Jaguar I-Pace ConceptJaguar I-Pace Concept fot. Jaguar | Jaguar I-Pace Concept

Jaguar ustępuje Tesli pod względem osiągów i zasięgu, ale ma być propozycją kierowaną do innego grona kierowców. Brytyjczycy - w swoim stylu - pragną postawić na luksusowe wnętrze, materiały najwyższej jakości i bardzo bogate wyposażenie. Jeżeli wierzyć zapowiedziom, będzie to jeden z najlepiej wykonanych elektrycznych samochodów na rynku. Oczywiście z oceną trzeba się wstrzymać do produkcyjnej wersji, ale pomysły zaprezentowane w koncepcie robią wrażenie. Kabina jest minimalistyczna i elegancka, a przy tym lekko futurystyczna. Nam się bardzo podoba i trzymamy za Jaguara kciuki - tak odważny projekt w produkcyjnym modelu wyróżniałby się na rynku.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie zdjęcia Jaguara I-Pace Concept.

Jaguar I-Pace ConceptJaguar I-Pace Concept fot. Jaguar | Jaguar I-Pace Concept

Również nadwozie prezentuje się bardzo ciekawie. Jaguar zapowiada premierę I-Pace - już bez dopisku Concept - za dwa lata. Możemy się spodziewać, że na następnych dużych motoryzacyjnych imprezach poznamy więcej szczegółów technicznych modelu. W Los Angeles Brytyjczycy skupili się przede wszystkim na stylistyce. Będziemy trzymać rękę na pulsie.

Czy Twoim zdaniem Jaguar I-Pace zagrozi Tesli Model X?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.