Volkswagen Atlas | Największy w ofercie

Tuż przed oficjalną premierą Volkswagen zaprezentował swojego nowego SUV-a. To potężny, mierzący ponad 5 metrów Atlas. Na drogi wyjedzie w 2017 roku

Volkswagen Atlas to zupełnie nowy model marki, przygotowany z myślą o rynku amerykańskim. To tzw. "midsize SUV", co można przetłumaczyć jako SUV średnich rozmiarów. Jednak Atlas jest średni tylko jak na warunki amerykańskie. W Europie uznalibyśmy go za co najmniej dużego. Mierzy bowiem 5 037 mm długości, 1 979 mm szerokości i 1 767 mm wysokości. To największy model w ofercie amerykańskiego Volkswagena. Auto będzie pozycjonowane jako propozycja dla rodzin, prowadzących aktywny tryb życia. Oferuje trzy rzędy siedzeń i 7 wygodnych miejsc.

Atlas powstaje na platformie MQB. Będzie produkowany w zakładach Volkswagena w Chattanooga w stanie Tennessee. Prawie na pewno SUV nie trafi do Europy.

Na początek dostępne będą dwie jednostki napędowe: dwulitrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 238 KM oraz 3,6-litrowa V-szóstka o mocy 280 KM. Obydwa silniki są parowane z ośmiostopniowym automatem. Standardowo VW Atlas to samochodów przednionapędowy, dla wersji V6 jako opcję przewidziano napęd 4Motion.

Volkswagen AtlasVolkswagen Atlas fot. Volkswagen

Atlas będzie wyposażony w wirtualny kokpit, który znamy z nowego Passata. Nie zabraknie też najnowszej wersji systemu multimedialnego z dużym ekranem dotykowym, porządnego zestawu audio Fender (12 głośników, 480 w) czy obsługi Android Auto oraz Apple CarPlay.

Szeroka paleta systemów bezpieczeństwa i asystentów kierowcy to już obowiązek w nowoczesnym aucie. Atlas ma być wyposażony m.in. w aktywny tempomat, system awaryjnego hamowania, system monitorowania martwego pola czy asystenta pasa ruchu.

Choć Volkswagen na każdym kroku podkreśla jak praktyczne i przestronne jest to samochód, to nie poznaliśmy jeszcze żadnych dokładnych danych. Nie wiemy np. jak pojemny jest bagażnik i ile miejsca na nogi będą mieli pasażerowie tylnych rzędów.

Volkswagen AtlasVolkswagen Atlas fot. Volkswagen

Oficjalną prezentację Atlasa zaplanowano na Salon Samochodowy w Los Angeles. Kalifornijska impreza rozpoczyna się 18 listopada. Na drogi duży SUV wyjedzie w pierwszej połowie przyszłego roku. Volkswagen będzie musiał zmierzyć się z trzema groźnymi konkurentami.

Toyota HighlanderToyota Highlander fot. Toyota | Toyota Highlander

Honda PilotHonda Pilot fot. Honda | Honda Pilot

Od wszystkich trzech Atlas jest trochę dłuższy. Długość Toyoty Higlander to 4,85 m, Hondy Pilot 4,94 m, a Forda Explorera 5,01 m. Cennik Atlasa na razie pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.

Ford ExplorerFord Explorer fot. Ford | Ford Explorer

 

Stylistyka Atlasa wzbudziła spore kontrowersje na amerykańskich forach. A czy Tobie nowy SUV Volkswagena przypadł do gustu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.