Duże inwestycje Toyoty w Polsce

Toyota Motor Europe zainwestuje w Polsce 650 milionów złotych. W naszym kraju będą produkowane nowe silniki benzynowe oraz przekładnie do nowoczesnych napędów hybrydowych

Japoński koncern ogłosił właśnie poważne inwestycje w naszym kraju. Już w 2018 roku Toyota rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni napędów hybrydowych w Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu. Za to w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja dwóch nowych silników benzynowych o pojemności 1,5 l (w 2017 r.) i 2,0 l (w 2019 r.).

Całość inwestycji w obydwu projektach wyniesie 650 milionów złotych. Oznacza to, że zaangażowanie Toyoty w inwestycje produktowe w Polsce wzrośnie do ponad 4 miliardów złotych.

"Cieszymy się, że możemy wprowadzić produkcję dodatkowych silników benzynowych oraz napędów hybrydowych do serca Europy – do Polski, gdzie nasze fabryki i ich pracownicy osiągają doskonałe wyniki w zakresie jakości i konkurencyjności.Toyota zawsze dąży do zwiększania wykorzystania zasobów lokalnych fabryk, dopasowując się do trendów w danym regionie i mając na uwadze ich stabilny rozwój". - powiedział Johan van Zyl, Prezes i CEO Toyota Motor Europe.

Do tej pory przekładnie hybrydowe były produkowane w Japonii i importowane do Europy. Przekładnia z Wałbrzycha będzie współpracowała z silnikiem 1.8. Oznacza to, że zostanie wykorzystana w hybrydowych: Toyocie Auris, Toyocie Auris Touring Sports oraz nowym crossoverze marki, modelu C-HR. Zakłady Toyoty w Jelczu-Laskowicach obecnie produkują silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l, 2,0 l i 2,2 l. Teraz do ich oferty dołączą dwie wspomniane jednostki benzynowe. Produkcja mniejszej (pojemność 1,5 l) ruszy już w lutym 2017 r., a motor trafi pod maskę miejskiej Toyoty Yaris.

31 marca 2017 r. obydwa zakłady zostaną połączone w jedną organizację Toyota Motor Manufacturing Poland.

"Toyota jest zaangażowana w inwestycje produkcyjne w Polsce od 1999 roku, zatrudniając obecnie 2000 stałych pracowników. Chcemy dalej wzmacniać naszą obecność w Polsce. Poszerzenie produkowanego asortymentu o hybrydy zapewni większą stabilność naszej działalności z korzyścią dla naszych pracowników i lokalnej społeczności". - powiedział Eiji Takeichi, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
Więcej o:
Komentarze (3)
Toyota inwestuje w Polsce. Nowe miejsca pracy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ASD

  Oceniono 2 razy 0

  Mercedes dostał 18 mln Euro w prezencie za korzystanie z taniej siły roboczej, ciekawe ile dostała Toyota?
  Co za czasy, kiedyś o opłacalności takich inwestycji decydowały potrzeby rynku, trudności transportowe i stawki podatków. Dzisiaj decydują stawki dotacji OD rządów dla firm. Czy nie jest to przypadkiem faworyzowanie wybranych koncernów? Nie słyszałem żeby np Arrinera dostała jakieś dotacje.

 • Gość: aston

  Oceniono 1 raz -1

  innowacje jak innowacje. nic szczególnego, normalna produkcja tyle, że nie trzeba będzie długo czekać w razie potrzeby. chociaż z tego co ja się orientuje skrzynie biegów w toyotach te ctv to są wytrzymałe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX