Duże inwestycje Toyoty w Polsce

Toyota Motor Europe zainwestuje w Polsce 650 milionów złotych. W naszym kraju będą produkowane nowe silniki benzynowe oraz przekładnie do nowoczesnych napędów hybrydowych

Japoński koncern ogłosił właśnie poważne inwestycje w naszym kraju. Już w 2018 roku Toyota rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni napędów hybrydowych w Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu. Za to w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja dwóch nowych silników benzynowych o pojemności 1,5 l (w 2017 r.) i 2,0 l (w 2019 r.).

Całość inwestycji w obydwu projektach wyniesie 650 milionów złotych. Oznacza to, że zaangażowanie Toyoty w inwestycje produktowe w Polsce wzrośnie do ponad 4 miliardów złotych.

"Cieszymy się, że możemy wprowadzić produkcję dodatkowych silników benzynowych oraz napędów hybrydowych do serca Europy – do Polski, gdzie nasze fabryki i ich pracownicy osiągają doskonałe wyniki w zakresie jakości i konkurencyjności.Toyota zawsze dąży do zwiększania wykorzystania zasobów lokalnych fabryk, dopasowując się do trendów w danym regionie i mając na uwadze ich stabilny rozwój". - powiedział Johan van Zyl, Prezes i CEO Toyota Motor Europe.

Do tej pory przekładnie hybrydowe były produkowane w Japonii i importowane do Europy. Przekładnia z Wałbrzycha będzie współpracowała z silnikiem 1.8. Oznacza to, że zostanie wykorzystana w hybrydowych: Toyocie Auris, Toyocie Auris Touring Sports oraz nowym crossoverze marki, modelu C-HR. Zakłady Toyoty w Jelczu-Laskowicach obecnie produkują silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l, 2,0 l i 2,2 l. Teraz do ich oferty dołączą dwie wspomniane jednostki benzynowe. Produkcja mniejszej (pojemność 1,5 l) ruszy już w lutym 2017 r., a motor trafi pod maskę miejskiej Toyoty Yaris.

31 marca 2017 r. obydwa zakłady zostaną połączone w jedną organizację Toyota Motor Manufacturing Poland.

"Toyota jest zaangażowana w inwestycje produkcyjne w Polsce od 1999 roku, zatrudniając obecnie 2000 stałych pracowników. Chcemy dalej wzmacniać naszą obecność w Polsce. Poszerzenie produkowanego asortymentu o hybrydy zapewni większą stabilność naszej działalności z korzyścią dla naszych pracowników i lokalnej społeczności". - powiedział Eiji Takeichi, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.