BMW | Elektryczny motocykl przyszłości

Bawarski producent obchodzi w tym roku 100. urodziny. Z tej okazji zaprezentował samochód przyszłości, a teraz przyszedł czas na kolejny projekt. Jest to koncepcyjny motocykl zasilany prądem

BMW Vision Next 100 to koncept motocykla zaprojektowany z myślą o przyszłości. Twórcy określają go mianem idealnego połączenia świata cyfrowego i analogowego. Pierwszą kwestią, która zaskakuje, jest brak konieczności ubierania kasku i ochraniaczy przez kierowcę tego motocykla. To wszystko dlatego, że wyposażono go w technologie, które uniemożliwią wywrotkę. Motocyklista korzysta wyłącznie ze specjalnych okularów, które dostarczają niezbędnych informacji w zasięgu polu widzenia.

Maszynę zbudowano na specjalnej ramie „Flexframe”, która będzie się zginać w odpowiedni sposób podczas pokonywania zakrętu. W zależności od potrzeb motocykl będzie się również poziomował. Co więcej, kierownica nie jest połączona w sposób mechaniczny z przednim kołem. Prowadzenie maszyny wspomoże system automatycznego balansowania, zmieniający środek ciężkości. Elektronika zadba o to, żeby maszyna znajdowała się cały czas w pionie. Nawet podczas parkowania.

BMW Motorrad Vision 100BMW Motorrad Vision 100 fot. BMW

Przy okazji BMW zaprojektowało specjalną odzież dla motocyklisty, która będzie się dostosowywać do warunków pogodowych. Dzięki temu kierowca nigdy nie będzie narzekał na zimno lub ciepło.

Na razie BMW Vision Next 100 jest jedynie śpiewem przyszłości, które prezentują kierunek rozwoju niemieckiej firmy. Ciężko powiedzieć, ile z tych rozwiązań pojawi się niebawem w motocyklach produkcyjnych, ale możemy się spodziewać, że na przestrzeni lat zadebiutuje większość z nich.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.