Ford szkoli młodych kierowców

Młodzi polscy kierowcy mogą już zapisywać się na darmowe szkolenia z bezpiecznej jazdy. Stworzono też platformę edukacyjną dostępną dla wszystkich online
- Główną przyczyną zgonów młodych Europejczyków w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat są wypadki drogowe. Zbyt wiele młodych osób ginie na drogach z powodu niewystarczających umiejętności lub w wyniku błędnych decyzji – wyjaśnia Jim Graham, kierownik programu Ford Driving Skills for Life (DSFL). – Dzięki kolejnym nakładom o wartości 2,9 miliona euro, jakie w 2016 roku Ford zainwestował w początkujących kierowców, możliwe będzie przeszkolenie 7 tysięcy osób. Zdobyta w ten sposób wiedza i umiejętności mogą im uratować życie - dodaje.

Dotychczasowe nakłady (od 2013 roku) na program Ford Driving Skills for Life (DSFL) wyniosły 9,6 miliona euro. W tym roku darmowe szkolenia Forda dostępne są po raz pierwszy w Finlandii i Polsce. Program kontynuowany będzie również w Belgii, Danii, Francji Niemczech, Włoszech, Holandii, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

W ramach programu Ford nawiązał współpracę z wieloma europejskimi instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Warto tu wymienić choćby Belgian National Road Safety Association (Belgia), Association Prévention Routiere (Francja), Deutscher Verkehrssicherheitsrat (Niemcy), ACI (Włochy), Road Safety Russia (Rosja), Dirección General de Trafico (Hiszpania) czy Royal Society for the Prevention of Accidents, Brake and AA Driving School (Wielka Brytania). W 2016 roku lista partnerów Forda ma się jeszcze powiększyć.

Program Forda w Polsce

Program Driving Skills for Life w Polsce rozpoczął się 8 października na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie. Szkolenie składa się z dwóch podstawowych elementów: teorii i przede wszystkim praktycznych ćwiczeń wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy uczestnik, pod okiem doświadczonego instruktora, uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Ich uzupełnieniem są zajęcia wykonywane w alkogoglach oraz specjalnych kombinezonach, dzięki czemu każdy może przekonać się, jak zmieniają się jego zdolności psychomotoryczne po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Całe szkolenie trwa pół dnia, a nad jego przebiegiem czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.
 
Niemniej ważnym elementem programu DSFL jest platforma edukacyjna udostępniona pod adresem www.forddsfl.pl. Znalazły się na niej materiały szkoleniowe, w tym porady w formie filmików z udziałem kierowcy rajdowego Tomasza Czopika oraz infografiki, które w przejrzysty sposób opisują i wyjaśniają dane zagadnienie. Zawartość platformy jest projektem otwartym, dzięki czemu na bieżąco będzie aktualizowana i uzupełniana o kolejne tematy. Część z nich pochodzić będzie z materiałów wykorzystywanych w innych krajach, część odniesie się bezpośrednio do sytuacji na polskich drogach. Za jej pośrednictwem prowadzony jest również nabór na szkolenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA