Wyjątkowa stacja benzynowa powstanie w Warszawie. Walczy o tytuł najlepszego budynku na świecie

Jury Światowego Festiwalu Architektury zakwalifikowało projekt polskich architektów do finału konkursu na Najlepszy Budynek Świata 2016 roku. Chodzi o stację benzynową, która w przyszłym roku powstanie w Warszawie

Stacja, którą w Warszawie wybuduje Shell, jest dziełem polskiej pracowni Kuryłowicz&Associates. Nie jest to jednak zwyczajna stacja benzynowa. Polscy architekci zaprojektowali ją tak, by w prosty sposób mogła zostać przekształcona w stację do ładowania samochodów elektrycznych. Shell zdaje sobie sprawę ze światowego trendu, który przewiduje, że samochody elektryczne będą coraz śmielej wypierać z rynku auta napędzane paliwami ciekłymi. Zachód przymierza się do zakazu sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla już od 2025-2030 roku, a prognozy mówią o tym, że w 2040 roku 35 proc. wszystkich aut na świecie będą stanowiły samochody elektryczne.

Eksperymentalna stacja przyszłości zostanie wybudowana w Polsce, w jednej z południowych dzielnic Warszawy. Później Shell wybuduje podobne kompleksy w innych europejskich miastach.

Warszawska stacja będzie miała trzy piętra. Na wszystkich zostaną umieszczone dystrybutory, które w przyszłości będą mogły zostać zastąpione stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Piętra zostaną pokryte specjalną powłoką. Jej funkcją będzie magazynowanie energii wytwarzanej przez wjeżdżające na stację samochody. Energia ta zostanie przetworzona na prąd, który posłuży do zasilania dystrybutorów czy oświetlenia. Znajdujący się nad trzecim piętrem dach będzie zbierał deszczówkę, która zostanie wykorzystana na myjni. Architekci zadbali też o powierzchnię, na której będzie można przebywać podczas ładowania samochodu elektrycznego - na ostatnim piętrze stacji powstanie minipark.

Polski projekt został nominowany do nagrody na Najlepszy Budynek Świata na Światowym Festiwalu Architektury, czyli największym konkursie architektonicznym świata. Zwycięzców poznamy 16-18 listopada.

Więcej o: