Volkswagen | Milardy dolarów za ugodę

Koncern Volkswagen podpisał ugodę z amerykańskimi dilerami tej marki. W ramach kwoty wynoszącej 1,2 mld dolarów wchodzą płatności gotówkowe, odkup pojazdów oraz inne formy odszkodowania w związku z aferą Dieselgate

Właśnie mija rok odkąd rozpoczęło się zamieszanie wokół silników Diesla w Volkswagenach. Prawnicy reprezentujący amerykańskich dealerów doszli do porozumienia z koncernem. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii musi jeszcze udzielić ostatecznej akceptacji dla wstępnie osiągniętego konsensusu.

Jak donosi Automotive News, marka Volkswagen posiada 652 przedstawicieli na terenie Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że średnio każda z placówek otrzyma 1,85 mln dolarów w ramach tego porozumienia. Płatności będą realizowane przez 18 następnych miesięcy. Część z tej kwoty to odszkodowania pieniężne, ale producent zamierza również odkupywać niesprzedane egzemplarze wyposażone w silniki TDI. Firma zobowiązała się również nie wymagać od salonów wdrażania jakichkolwiek usprawnień.

Volkswagen doszedł do porozumienia z dealerami już we wrześniu, ale jak dotąd żadna ze stron nie ujawniła szczegółów dotyczących ugody. Przedstawiciel dealerów złożył pozew w kwietniu, ponieważ jego klienci nie byli w stanie sprzedawać wcześniej zamówionych samochodów z silnikami Diesla, w związku z zamieszaniem medialnym wokół koncernu. W samym wrześniu niemiecki koncern odnotował sprzedaż gorszą o 12,47 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku biegłym.

Volkswagen Golf R TouchVolkswagen Golf R Touch fot. Volkswagen

Grupa VW nadal współpracuje z organami rządowymi w kwestii odkupu 85 tys. egzemplarzy luksusowych modeli z silnikiem 3.0 TDI. Producent zamierza wprowadzić techniczne poprawki, które zredukują emisję szkodliwych substancji w tych modelach. Rozwiązania w tej kwestii możemy oczekiwać na przełomie października i listopada.

Niemiecki producent poświęcił już około 15 mld dolarów na sprawy związane z aferą Dieselgate. Spółka oszacowała wcześniej rezerwę w budżecie wynoszącą 10 mld dolarów na ten cel. Już ponad 311 tys. klientów z 475 tys. uprawnionych skorzystało z możliwości aplikowania w kampanii naprawczej. W ramach planu naprawczego koncern przewidział 2,7 mld dolarów na oczyszczanie środowiska oraz 2 mld dolarów na poprawę infrastruktury dla samochodów elektrycznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.