Volvo | Ile kosztuje autopilot?

Volvo pracuje bardzo intensywnie nad rozwojem autonomicznych technologii. Szef szwedzkiej marki ujawnił niedawno, że rozwiązanie typu autopilot pojawi się niebawem jako płatna opcja w wybranych modelach. Podał też, ile będzie kosztować takie rozwiązanie.

Szef Volvo, Hakan Samuelsson, przekonywał ostatnio, że jedyną słuszną drogą w segmencie premium jest wprowadzanie technologii autonomicznej jazdy, która pozwoli kierowcy zrelaksować się i wykorzystać czas np. na przeczytanie książki czy obejrzenie filmu.

Nie jest to żaden śpiew przyszłości, ponieważ takie rozwiązanie jest już dostępne choćby w samochodach marki Tesla, a już niebawem zagości w Volvo. Szwedzki producent zamierza spopularyzować automatycznego pilota w samochodzie w ciągu pięciu najbliższych lat. Warunkiem jest odpowiednia infrastruktura drogowa w państwach, gdzie pojawi się taka opcja. Oczywiście za takie wyposażenie będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Szwedzki producent ustalił, że opcja będzie kosztować ok. 10 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu ponad 38 tys. zł. Całkiem sporo, ale zakładamy, że opcją będą zainteresowani klienci kupujący najdroższe wersje modeli.

Na początku września Volvo poinformowało o uruchomieniu programu Drive Me, czyli najbardziej zaawansowanego projektu związanego z autonomiczną jazdą na świecie. Jest realizowany na publicznych drogach. Na ulicach Goteborga pojawiły się pierwsze autonomiczne egzemplarze modelu XC90. Wkrótce podobny projekt zostanie uruchomiony w Londynie, a następnie w kilku chińskich miastach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.