Salon Paryż 2016 | Lexus UX | Audi Q2 na celowniku

Lexus to kolejna marka premium, która przymierza się do wejścia do segmentu małych crossoverów. Zapowiedzią modnego Lexusa jest koncept UX

Lexus UX to mały SUV pozycjonowany poniżej modelu NX. Małe crossovery premium to nowa nisza, którą odkryli producenci. W klasie premium i na tej półce cenowej na razie na rynku jest tylko jeden taki model - to Audi Q2, które niedługo wejdzie do sprzedaży.

Wbrew pierwszemu wrażeniu, nie jest to samochód dwudrzwiowy. Druga para drzwi została sprytnie zamaskowana przez stylistów i gubi się w mocno zarysowanych nadkolach. Klamka jest ukryta w słupku tylnym. Podobny zabieg koncern Toyota zastosował ostatnio w modelu C-HR. Jak podkreślają twórcy, koncept UX to kolejny krok w krystalizowaniu się wyjątkowego języka stylistycznego marki. Wiele rozwiązań wykorzystanych w UX-ie ma przeniknąć do produkcyjnych modeli.

Lexus UX ConceptLexus UX Concept fot. Lexus

W futurystycznym (spójrzcie na te fotele...) wnętrzu podróżować mogą cztery osoby w układzie 2+2. Kabina ma być podzielona na dwie części. Przód, gdzie siedzi kierowca i jeden z pasażerów ma kojarzyć się z rasowym sportowym autem. Fotele są kubełkowe, a kierowca ma czuć się niemal jak kierowca wyścigowy. Za to tylna kanapa, na którą dostaniemy się przez drzwi otwierane pod wiatr, to strefa komfortu. Pasażerowie podróżują tam na wygodnej, miękkiej sofie.

Dotykowe ekrany na konsoli centralnej zastępujące klasyczne przyciski i pokrętła nie są dziś niczym szczególnym. Lexus postanowił pójść o krok dalej. W koncepcie UX zastosował hologram, mający podkreślić nowatorskie podejście do projektowania. Trudno nie dostrzec go w innych częściach wnętrza - bardzo wyrazisty i oryginalny styl Lexusa w UX-ie został podniesiony do potęgi.

Lexus UX ConceptLexus UX Concept fot. Lexus

Na razie Lexus UX Concept to tylko zabawa projektantów. Japończycy nie ujawnili żadnych szczegółów technicznych - nie wiemy np. jakie silniki oddelegowano do pracy na pokładzie crossovera. Wiemy tylko, że jest to układ hybrydowych. Możemy też przeczytać parę ogólnikowych zdań o "nowoczesnych technologiach, które mają być połączeniem japońskiego rzemiosła oraz technologii high-tech".

Ewentualna decyzja o stworzeniu produkcyjnej wersji konceptu uzależniona będzie od wyników, jakie osiągnie na rynku Audi Q2. Jeżeli mały crossover z Ingolstadt okaże się strzałem w dziesiątkę, to możemy się spodziewać wysypu podobnych aut. Sytuację na pewno monitoruje nie tylko Lexus, ale też inni producenci premium.

Czy Twoim zdaniem producenci premium powinni wchodzić do segmentu małych crossoverów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.