Salon Paryż 2016 | Opel Ampera-e | Elektryk dla Kowalskiego

Opel zaprezentował w Paryżu model Ampera-e. To praktyczne elektryczne auto, którego głównymi atutami ma być bardzo duży zasięg i przystępna cena

Podczas Salonu Samochodowego w Paryżu Opel wreszcie zaprezentował swój nowy elektryczny model, Amperę-e. To technologiczny brat bliźniak Chevroleta Bolta EV. Elektryk powstał pod dyktando dwóch założeń: auto ma być jak najbardziej oszczędne i jak najbardziej praktyczne. Pięciodrzwiowy hatchback ma oferować dużo miejsca i sprawdzić się jako wygodne, miejskie auto. Równie ważnymi atutami Opla ma być przystępna cena i duży zasięg na jednym ładowaniu.

Ponad 200 KM mocy i zasięg większy niż Tesla Model 3

Opel Ampera-e ma identyczny zasięg jak Chevrolet Bolt. Oznacza to 500 km na jednym ładowaniu (NEDC). Jednak w prawdziwym świecie taki wynik możemy włożyć między bajki, co przyznają sami twórcy. Realnym zasięgiem Ampery-e jest więc 380 km. Największy rywal Bolta i Ampery, Tesla Model 3, nie może się pochwalić aż tak dobrym wynikiem - Tesla jest gorsza o około 30 km.

Moc silnika elektrycznego lekko przekroczy 200 KM i 360 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna - ze względu na zasięg - zostanie ograniczona do 150 km/h. Przyspieszenie do pierwszej setki na razie pozostaje tajemnicą, ale Opel ujawnił już kilka innych parametrów. Od 0 do 50 km/h Ampera-e rozpędzi się w 3,2 sek. Elektryk ma również radzić sobie całkiem nieźle z wyprzedzaniem - po wciśnięciu gazu w podłogę wskazówka prędkościomierza przesunie się z 80 do 120 km/h w 4,5 sek.

Ceny elektrycznego Opla na razie pozostają tajemnicą. Jeżeli zgodnie z zapowiedziami, nowy model będzie przystępnie wyceniony, to Europę może czekać elektryczna rewolucja. O klienta już niedługo będą rywalizować trzy auta - do Opla dołączy Tesla Model 3 i ulepszona wersja Renault Zoe (zasięg około 350 km).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.