Salon Paryż 2016 | Honda Civic Type R | To się nazywa skrzydło

Dopiero co zdążyliśmy się oswoić z nową Hondą Civic Type R, a Japończycy już szykują nową. W Paryżu zobaczyliśmy bezpośrednią zapowiedź hot-hatcha

Civic Type R pojawił się zaledwie rok temu, ale jego premiera przypadła na końcówkę życia dziewiątej generacji modelu. Honda już szykuje nową generacji popularnego kompaktu i tym razem nie zamierza zwlekać z wypuszczeniem na drogi Type R. Prace nad hot-hatchem są bardzo zaawansowane. Nowego podrasowanego Civica zapowiada koncepcyjna Honda Civic Type R Prototype, która został właśnie zaprezentowana w Paryżu.

Znając Hondę, produkcyjna wersja nie będzie się dużo różniła od Prototype. Nam najbardziej spodobało się szalone, naprawdę olbrzymie tylne skrzydło. Projektanci poszli na całość.

Niestety, Honda nie chciała wchodzić w szczegóły jednostki napędowej. Wiemy tylko, że pod maską pracuje ten sam dwulitrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy co w aktualnej generacji. Tradycyjnie, nowa generacja oznacza zwiększoną moc. Większość przecieków mówi o 340 KM mocy (+30 KM) i 450 Nm maksymalnego momentu obrotowego (+50 Nm). Pierwsza setka? Okolice 5 sekund.

Choć mocą Civic Type R zbliży się do Focusa RS, to nic nie wiadomo o napędzie 4x4. Prawie na pewno Civic pozostanie więc przednionapędówką.

Kiedy możemy się spodziewać nowego Civica Type R w salonach sprzedaży? W Paryżu zobaczyliśmy koncept. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Japończyków, to hot-hatch będzie gotowy na końcówkę roku 2017.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.