Porsche | Pradziadek Panamery

Zanim Porsche Panamera pojawiło się na rynku, producent z Zuffenhausen próbował wprowadzić na rynek podobny model już prawie trzy dekady temu. Można powiedzieć, że model 989 był protoplastą dzisiejszego sedana

Pod koniec 1988 roku Porsche rozpoczęło prace nad sportowym sedanem, który otrzymał nazwę 989. Dzisiaj na rynku mamy model Panamera, który jest nie tylko sportowym, ale również luksusowym sedanem. Jego protoplasta miał być popularnym i nieco bardziej praktycznym odpowiednikiem dla modelu 928.

Nad projektem czuwał sam dr Ulrich Bez. Prototyp o nazwie 989  wyposażono w silnik montowany z przodu. Jednostka V8 chłodzona cieczą rozwijała moc około 300 KM. Samochód był już w pewnym momencie w końcowym stadium rozwoju zmierzającym do wersji produkcyjnej. Jednak, gdy tylko Bez opuścił Porsche, projekt wstrzymano. Niedługo potem sprzedaż modelu 928 zaczęła drastycznie spadać.

Jakiś czas temu Porsche stwierdziło, ze jedyny prototyp modelu 989 został zniszczony, ale wszystko wskazuje, że nie jest to prawda. Jedyny egzemplarz ukrywany przez lata przed publicznością pojawił się podczas imprez Goodwood Revival, tuż obok prototypu o nazwie 915.

Trzeba przyznać, że po prawie trzech dekadach od uruchomienia prac nad tym modelem, jego kształty mocno przypominają obecną Panamerę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.